Antrax

Syn. Anthrax, uhlák.
Bakteriální infekce kůže, nebo orgánů, která může generalizovat a vést ke smrti.Velmi odolné spory antraxu byly v minulosti použity jako biologcká zbraň.
Původce: Bacillus anthracis. Opouzdřená nepohyblivá tyčinka. Vytváří odolné spory, které mohou ve vnějším prostředí (půda, stavby) přežívat desítky let a ve vhodných podmínkách se znovu přeměnit ve virulentní mikroorganismy. Vytáří toxiny, které jsou odpovědné za generalizaci příznaků a úmrtí.
Zdroj: nemocná zvířata - býložravci, nejčastěji dobytek, ovce, koně. Vylučují původce stolicí, v terminálním stadiu krví. V kůžích a kožešinách mohou být spory antraxu transportovány na velké vzdálenosti.
Cesta přenosu: inokulací na kůži při zpracování masa a kontaktu s uhynulými zvířaty, kontakt s kožešinami, štětinami a chlupy, vdechnutí spor při manipulaci se zvířaty a produkty z nich, konzumace nakaženého masa. Laboratorní nákaza.
Vnímavost: Člověk je vůči antraxu méně vnímavý než zvířata. Byly prokázány inaparentní infekce u osob pravidelně pracujících s nakaženými zvířaty. Reinfekce jsou vzácnější, ale možné.
Výskyt: Severní a Jižní Amerika, Afrika, Asie, jižní a východní Evropa.
Klinický obraz:
Inkubační doba: hodiny až 7 dnů, většinou do 48 hodin.
Kožní forma - typický kožní vřed (uhlák) s nekrotickou spodinou (pustula maligna) v místě vstupu infekce, regionálně zduřelé uzliny. Generalizace infekce s následným úmrtím v 5 - 20% (bez antibiotické léčby).
Plicní forma - z počátku mírné respirační onemocnění, později horečka, šok a úmrtí do 24 hodin.
Orofaryngeální forma - těžká angína s nálezy nekrotizujících vředů v dutině ústní a hltanu.
Střevní forma - nevolnost, zvracení, horečka, krvavé průjmy.
Léčba: bakterie antraxu jsou citlivé na antibiotika
Prevence: veterinární a režimová opatření. Očkování není k dispozici.

Zdroj: Základy prevence infekčních onemocnění. Manuál prevence v lékařské praxi. SZÚ, 3. LF UK, 2004. Souborné vydání.

Sdílet/Líbí se mi