Bolívie

Povinné očkování do Bolívie:

Žádné.
 
Žlutá zimnice se vyskytuje v zemi především v oblasti Amazonie. Očkování je 1x s účinností na 10 let živou vakcínou. Musí být zaznamenáno v mezinárodním očkovacím průkazu s aplikací vakcíny minimálně 10 dní před cestou.
 

Doporučené očkování:

Žloutenka typu A
 
Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 - 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 - 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou. 
 
Žloutenka typu B
 
Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B)  v odstupu  1 – 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců, ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.
 
Žloutenka typu AB
 
Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu  1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.
 
Tetanus
 
Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15  let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).
 
Břišní tyfus
 
1 dávka chrání na  3 roky, jedná se o závažné systémové horečnaté onemocnění. Doporučuje se pro cesty na venkov, do odlehlých lokalit bez zdravotní péče, pro častější pobyty v exotice, pro osoby s chronickým onemocněním žaludku (snížená tvorba kys. solné).
 
Vzteklina
 
Očkování je důležitá je pro delší pobyt do odlehlých venkovských oblastí se špatně dostupnou zdravotní péčí, 3 dávky před odjezdem, 2. dávka za 7 dní, 3. za 21 nebo 28 dní,   4. vakcína po 1 roce, ochrana na 5 let, Je to smrtelné virové onemocnění, člověk se nakazí pokousáním zvířetem.
 
Cholera
 
Vakcína Dukoral chrání dospělé a děti od 6 let po dobu 2 let a děti od 2 - 6 let  po dobu 6 měsíců. Zvažuje se spíše pro dlouhodobý pobyt, mise, charitativní práce na venkově  a také jako prevence průjmů u cestovatelů.
 
Meningokoková meningitida
 
Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je  vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix), vakcína Men A+C,  vakcína proti typu C.
 
Spalničky
 
V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Je doporučeno u nikdy neočkované osoby.
 
Očkování proti nákazám jako je chřipka, plané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně. 
 
Malárie

Rizikové oblasti jsou na severu a východě Bolívie v provinciích Pando, Beni, Santa Cruz s celoročním výskytem. Převládá třídenní malárie, asi 10% je topická. Mapa výskytu malárie wwwnc.cdc.gov/travel/content/yellowbook/2014/map_3-09.pdf

 

Dengue

Se vyskytuje.

Sdílet/Líbí se mi