Cestovní lékárnička

Před cestou se vybavte alespoň základní lékárničkou. Obsah samozřejmě přizpůsobte délce, místě pobytu a počtu osob. Před užitím léku čtěte příbalový leták. Vyberte léky s dostatečnou trvanlivostí (exspirace na obalu). Zvažte i předpokládanou dostupnost lékařské péče v místě pobytu. Konzultujte předem s lékařem podání antibiotik, antimalarik a pod. Chraňte léky proti slunci, vlhku a mrazu. Vaše léky pro pravidelné užívání uložte do příručního zavazadla pro snadnou dostupnost v letadle. Zbytek lékárničky může zůstat v zavazadlovém prostoru.

Antimalarika

Záleží na oblasti kam jedete. 

Pro první pomoc

Obvazový materiál - hydrofilní obinadlo pletené, obinadlo elastické, škrtící z pryže, sterilní gáza - čtverce různé velikosti, náplasti, trojcípý šátek. Dezinfekci pro ošetření drobných poranění např.Jodisol, Septonex, Ajatin. Mast na rány např. Framykoin, Bactroban. Nůžky, pinzeta, teploměr, jednorázové injekční jehly a stříkačky pro delší pobyt.

Bolesti svalů a kloubů

Fastum gel, IBU-Hepa krém, Dolmina gel, Flector gel, Yellon gel.

Alergie a poštípání hmyzem, požahání

Gel s obsahem antihistaminika proti svědivým vyrážkám např. Frenistil gel, kapky. Pro celkovou aplikaci Dithiaden tabl., Zyrtec, Zodac.

Proti bolesti

Paralen, Panadol, Ataralgin, Ibuprofen, Alnagon. Křeče při menstruaci - Spasmopan čípky, Algifen Neo kapky.

Na snížení teploty

Paralen, Acylpyrin, Anopyrin.

Průjem a zažívací obtíže

Imodium, Smecta, Hylac forte, Reasec, Carbotox, Carbocit, Endiaron (v Evropě), Ercefuryl kapsle, Normix, (poslední 2 preparáty pouze na předpis a po poradě s lékařem), pro děti Bififrm Kid. Preventivně během cesty Biopron Travel, Enterol.

Rehydratační roztoky na doplnění tekutin

Roztok - glukóza 20 g, NaCl 3,5g, KCl 1,5g soda bicarbona 2,5 g do 1l převařené vody, Izotonické tablety k přípravě nápoje, iontové nápoje, Iontia rehydratační nápoj, Kulíšek pro děti.

Antibiotika

Před použitím konzultujte s lékařem. Pouze na předpis. Pozor na alergie a nežádoucí účinky!!! Pro delší pobyt v zahraničí s nedostupnou zdravotní péčí je vhodné mít k dispozici antibiotikum. Ještě lépe je konzultovat podání po poradě s místním lékařem.Pro infekce horních cest dýchacích, močových, kůže např. Deoxymykoin, Rulid, Sumamed, Zinat atd. Při infekčních bakteriálních průjmech je vhodný Normix, Ciprinol 250mg-500mg (ciprofloxacinum účinná látka), Ampicilin, Cotrimoxazol. Pro léčbu parazitárních onemocnění dle původu např. Entizol, Vermox.

Ošetření očí

Ophtalmo-Septonex kapky, Ophtalmo-Azulen mast, Livostin, Maxitrol, Spersalerg ( na recept).

Neklid, nespavost a deprese

Diazepam, Lexaurin, Stilnox.

Onemocnění vyvolaná plísněmi a houbami

Myfungar - krém, zásyp, Batrafen krém, Canesten krém.

Na opary rtů

Herpesin mast, Zovirax mast.

Léky proti letadlové, mořské, automobilové nemoci

Kinedryl (pozor na řízení motorových vozidel),Nokinal, Prothazin, Travel gum žvýkačka.

Přípravky k desinfekci vody na cestách

Pokud není možno vodu převařovat nebo kupovat v originálním balení, použijeme dezinfekční prostředek např. Aqua Steril (chlór), Jodové kapky, hypermangan (v zahraničí Mikropur, Halazon, Sterotabs), Lifesystems - chlorové, jodové přípravky.

Repelentní prostředky k odpuzování hmyzu

 

obličeje zvolit krémy s vyššími faktory. Na spáleniny Panthenol. Sluneční brýle, moskytiéra nejlépe s impregnací permethrinem.

 

Prostředky s vysokým obsahem DEETu (N,N-diethyl-m-toluamid) jsou nejúčinější do rizikových oblastí (nad 50% DEET). Např. Expedition 50 a Expedition 100 (50%, 95% DEET), do minimálního rizika např. Autan, Off, repelentní Indulona (jejich kombinace). Přípravky se nanášejí na kůži nebo oděv.

Insekticidní prostředky na hubení hmyzu

Baygon (elektrický odpařovač, spray), Actellic spray, Biolit L (spray), Pif-paf (elektrický odpařovač, spray).

Ochrana kůže před sluncem

Přípravky s UV filtrem k ochraně kůže před sluncem (především vhodný u užívání Doxycyklinu proti malárii-fototoxicita), na citlivou kůži

 

 

Sdílet/Líbí se mi