Cookovy ostrovy, Fidži, Francouzská Polynésie, Kiribati, Marshallovy ostrovy, Mikronésie, Nauru, Nová Kaledonie, Palau, Papua - Nová Guinea, Samoa, Šalamounovy ostrovy, Tasmánie, Tonga, Tuvalu, Vanuatu

Povinné očkování:

Žádné.

Doporučené očkování:

Žlutá zimnice
Nevyskytuje se.

Očkování proti žluté zimnici by bylo při vstupu do země vyžadováno pouze při vycestování ze zemí, kde se endemicky vyskytuje. Jedná se o některé ze států Afriky a Jižní Ameriky. 

Žloutenka typu A
Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 - 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 - 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou.

Žloutenka typu B
Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B) v odstupu 1 – 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců, ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.

Žloutenka typu AB
Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu 1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.

Tetanus
Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15 let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).

Břišní tyfus
1 dávka chrání na 3 roky, jedná se o závažné systémové horečnaté onemocnění. Doporučuje se pro cesty na venkov, do odlehlých lokalit bez zdravotní péče, pro častější pobyty v exotice, pro osoby s chronickým onemocněním žaludku (snížená tvorba kys. solné).

Cholera
Vakcína Dukoral chrání dospělé a děti od 6 let po dobu 2 let a děti od 2 - 6 let po dobu 6 měsíců. Zvažuje se spíše pro delší pobyt a také jako prevence průjmů u cestovatelů.

Meningokoková meningitida
Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix).

Spalničky
V posledních desetiletích se staly spalničky v některých zemích Evropy (Velká Británie) znovu problémem. Důvodem je migrace a vytvoření větších, neočkovaných skupin, ve kterých se onemocnění znovu šíří. V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Toto očkování by mělo zajistit dostatečnou imunitu na celý život. Pokud cestuje neočkovaná osoba, je vhodné provést očkování v dospělosti jednou dávkou vakcíny. 

Očkování proti nákazám jako je chřipka, plané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně. Z nákaz přenášených komárem se zde vyskytuje horečka dengue. (Francouzská Polynésie, Nová Kaledonie)

Malárie
Šalamounovy ostrovy - Riziko vysoké, na celém území, antimalarika jsou doporučena.
Vanuatu - výskyt malárie na celém území, antimalarika jsou doporučena.

Mapa výskytu malárie wwwnc.cdc.gov/travel/content/yellowbook/2014/map_3-10.pdf
 

 

Sdílet/Líbí se mi