Ekvádor

Povinné očkování do Ekvádoru:

Žádné.
Očkování proti žluté zimnici by bylo při vstupu do země vyžadováno pouze při vycestování ze zemí, kde se endemicky vyskytuje. Jedná se o některé ze států Afriky a Jižní Ameriky. 

Doporučené očkování:

Žlutá zimnice
 
Zimnice se ale vyskytuje na východní části země v Amazonii. Zde je očkování doporučeno. Očkování je 1x s účinností na 10 let živou vakcínou. Musí být zaznamenáno v mezinárodním očkovacím průkazu.
 
Žloutenka typu A
 
Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 až 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 až 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou. 
 
Žloutenka typu B
 
Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B)  v odstupu  1 až 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců, ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.
 
Žloutenka typu AB
 
Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu  1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.
 
Tetanus
 
Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15  let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).
 
Břišní tyfus
 
1 dávka chrání na  3 roky, jedná se o závažné systémové horečnaté onemocnění. Doporučuje se pro cesty na venkov, do odlehlých lokalit bez zdravotní péče, pro častější pobyty v exotice, pro osoby s chronickým onemocněním žaludku (snížená tvorba kys. solné).
 
Vzteklina
 
Očkování je důležitá je pro delší pobyt do odlehlých venkovských oblastí se špatně dostupnou zdravotní péčí, 3 dávky před odjezdem, 2. dávka za 7 dní, 3. za 21 nebo 28 dní,   4. vakcína po 1 roce, ochrana na 5 let, Je to smrtelné virové onemocnění, člověk se nakazí pokousáním zvířetem.
 
Meningokoková meningitida
 
Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je  vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix), vakcína Men A+C,  vakcína proti typu C.
 
Spalničky
 
V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Je doporučeno u nikdy neočkované osoby.
Očkování proti nákazám jako je chřipka, plané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně. 
 
Malárie
 
Celoroční výskyt v Amazonii, v oblastech po 1600 m n.m. na východě země ( tropika). Mírné riziko třídenní malárie je na západním pobřeží a sousedících oblastech s Amazonií. Antimalarika doporučena do východních částí pralesa.  
 
Dengue
Se vyskytuje.
Sdílet/Líbí se mi