Karibik

Anguilla, Antigua a Barbuda, Aruba

Bahamy, Barbados, Belize, Bermudy, Bonaire, Britské a Americké Panenské ostrovy, Dominika, Grenadiny, Grnadiny, Guadeloupe

Jamajka, Kajmanské ostrovy, Kuba, Martinik, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc, Portoriko, Trinidad a Tobago

 

Povinné očkování:

 

Očkování proti žluté zimnici by bylo při vstupu do země vyžadováno pouze při vycestování ze zemí, kde se endemicky vyskytuje. Jedná se o některé ze států Afriky a Jižní Ameriky. 

 

Doporučené očkování:

 

Žloutenka typu A
Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 - 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 - 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou.

 

Žloutenka typu B
Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B) v odstupu 1 – 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců, ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.

 

Žloutenka typu AB
Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu 1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.

 

Tetanus
Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15 let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).

 

Břišní tyfus 
1 dávka chrání na 3 roky, jedná se o závažné systémové horečnaté onemocnění. Doporučuje se pro cesty na venkov, do odlehlých lokalit bez zdravotní péče, pro častější pobyty v exotice, pro osoby s chronickým onemocněním žaludku (snížená tvorba kys. solné).

 

Vzteklina                                                                                                       Očkování je doporučeno při dlouhodobějších pobytech. Základní očkování se provádí třemi dávkami během měsíce, první přeočkování je po  12 měsících, další v intervalech 5 let.

 

Cholera 
Vakcína Dukoral chrání dospělé a děti od 6 let po dobu 2 let a děti od 2 - 6 let po dobu 6 měsíců. Zvažuje se spíše pro delší pobyt a také jako prevence průjmů u cestovatelů.

 

Meningokoková meningitida
Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix).

 

Spalničky
V posledních desetiletích se staly spalničky v některých zemích Evropy (Velká Británie) znovu problémem. Důvodem je imigrace a vytvoření větších, neočkovaných skupin, ve kterých se onemocnění znovu šíří. V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Toto očkování by mělo zajistit dostatečnou imunitu na celý život. Pokud cestuje neočkovaná osoba, je vhodné provést očkování v dospělosti jednou dávkou vakcíny. 
Očkování proti nákazám jako je chřipkaplané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně. 

 

Malárie                                                                                                                Nevyskytuje se.                                                                                         Dengue                                                                                                           Častý výskyt i epidemie. Mapa výskytu wwwnc.cdc.gov/travel/pdf/yellowbook-2012-map-03-01-dengue-western-hemisphere.pdf

 

Sdílet/Líbí se mi