Kolumbie

Povinné očkování:

Žádné.

Očkování proti žluté zimnici by bylo při vstupu do země vyžadováno pouze při vycestování ze zemí, kde se endemicky vyskytuje, další státy Jižní Ameriky. Zimnice se v zemi vyskytuje. Zde je očkování doporučeno. Očkování je 1x s účinností na 10 let živou vakcínou. Musí být zaznamenáno v mezinárodním očkovacím průkazu.

Doporučené očkování:

Žloutenka typu A

Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 až 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 až 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou.

Žloutenka typu B

Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B) v odstupu 1 až 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců, ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.

Žloutenka typu AB

Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu 1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.

Tetanus

Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15 let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).

Břišní tyfus

1 dávka chrání na 3 roky, jedná se o závažné systémové horečnaté onemocnění. Doporučuje se pro cesty na venkov, do odlehlých lokalit bez zdravotní péče, pro častější pobyty v exotice, pro osoby s chronickým onemocněním žaludku (snížená tvorba kys. solné).

VzteklinaOčkování je důležitá je pro delší pobyt do odlehlých venkovských oblastí se špatně dostupnou zdravotní péčí, 3 dávky před odjezdem, 2. dávka za 7 dní, 3. za 21 nebo 28 dní, 4. vakcína po 1 roce, ochrana na 5 let, Je to smrtelné virové onemocnění, člověk se nakazí pokousáním zvířetem.

Meningokoková meningitida

Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix), vakcína Men A+C, vakcína proti typu C.

Spalničky

V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Je doporučeno u nikdy neočkované osoby.

Očkování proti nákazám jako je chřipka, plané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně.

Malárie

Riziko malárie je celoplošně do nadmořské výšky cca 1800 m.

Dengue

Na severu země od ledna do června.

Sdílet/Líbí se mi