Malárie a antimalarika

Malárie

Původce

Prvoci Plasmodium falciparum (tropika), Pl. vivax a ovale (terciána), Pl. malarie (kvartána).

Zdroj

Člověk je hostitel parazita a rezervoár jeho vývojových stádií.

Přenos

Komáří samička rodu Anopheles.

Výskyt

Subsaharská Afrika, JV Asie, indický subkontinent, Jižní a Střední Amerika, Tichomoří.

Inkubace

Terciána-1 až 3 týdny, tropika - 1 až 2 týdny, kvartána - 14 dní až 1,5 měsíce, někdy až rok.

Průběh

Záchvaty horečky střídají zimnice s třesavkou a pocením. Onemocnění začíná celkovou zchváceností, bolestmi hlavy, svalů a kloubů, pocity chladu, hučením v uších a zvracením. Během 15 minut teplota stoupne nad 39 st.C a trvá dle druhu původce přibližně 2- 6 hodin. Při poklesu horečky se nemocný silně potí a cítí úlevu. Může se objevit žloutenka, poruchy dechu, poruchy vědomí, krvácivé projevy na kůži, zástava močení a křeče. Tropika je nejzávažnější, komplikace a včasné nezaléčení může přivodit smrt.

ak se chránit před malárií ?

Účinným repetent s vysokým obsahem DEETu min. nad 50%, světlým oděvem s dlouhými rukávy a nohavicemi za soumraku či svítání při pobytu venku, nepoužíváním vůní a parfémovaným mýdel, moskytiérou, užitím klimatizace, použítím insekticidů ve vnitřních prostorách.

Antimalarická profylaxe

 Samoléčba

Lariam - 3 tablety najednou, dále za 6-8 hodin 2 tablety a za dalších 6-8 hodin 1 tableta.

 Malarone - 4 tablety najednou ve 3 za sebou následujících dnech.

Preventivní užívání antimalarik

 Užíváme antimalarika dle příbalové informace. Nevynecháme ani jedinou dávku. Tablety požijeme po jídle nebo s jídlem a dostatečně zapijeme.

Malarone

Výhodou je krátká doba užívání a dobrá snášenlivost, nevýhodou je cena. Tablety 250 mg se užívají u osob s minimální hmotností nad 40 kg. U dětí se tableta 250 mg dělí dle váhy od 11 kg výše. Hodí se do malarických oblastí s tropickou malárií a především s rezistencí na Lariam. Užívá se 1 tableta před vstupem do oblasti s rizikem malárie, denně pak 1 tableta a 7 dní po opuštění rizikové lokality.

Deoxymykoin, Doxyhexal 100mg šumivé tablety

Tetracyklínové antibiotikum. Výhodou je jeho velice nízká cena. Lze ho použít pro krátkodobý pobyt a pro osoby nesnášející Lariam nebo do míst s rezistencí na Lariam. Podává se 1 tableta denně 100mg, 1-2 dny před vstupem do malarické oblasti a 4 týdny denně po jejím opuštění.

Není vhodný při intenzivním slunění (fototoxicita), pro děti do 8 let věku, pro těhotné a osoby s alergií na tetracyklin. Může snížit účinnost perorální antikoncepce, ovlivnit efekt léků ke snížení srážlivosti krve a ovlivnit fyziologickou flóru ve střevě a pochvě.

Lariam

Vhodný do oblastí tropické malárie s rezistencí na chlorochin. Užívá se 1 tableta 1-3 týdny před vstupem do malarické oblasti, denně 1 tableta 250 mg a 4 týdny po návratu. Je vhodné zkusit snášenlivost Lariamu předem, tedy 2 až 3 týdny před cestou, aby nás vedlejší účinky nepřekvapily v cílové zemi.  

Patří mezi nejpoužívanější preparát, ale také velice často kritizovaný uživateli. Nevýhodou je řada vedlejších reakcí - poruchy soustředění, spánku, závratě, bolesti hlavy, častá nevolnost, pocity na zvracení, bolesti břicha, halucinace, bušení srdce, zhoršení koordinace.

Není vhodný pro epileptiky, kardiaky, těhotné v 1. trimestru, kojící matky, osoby užívající antidepresiva, trpící lupenkou ,osoby s poruchami ledvin, neurózami, pro piloty, horolezce a potápěče. U žen je lépe odložit početí až na 3 měsíce po ukončení profylaxe.

.Chlorochin

Vhodný pro profylaxi tropické malárie, bez rezistence na chlorochin. Výhodou je dobrá snášenlivost. Prevenci zahajujeme 1 týden až 14 dní před odjezdem, týdně 300 mg baze, při váze nad 70 kg 450 mg a 4 týdny po návratu. Při náhlém odjezdu se podá 300 mg 1. a 3. den a pak 300 mg týdně.

Proguanil

Užívá se současně s chlorochinem, kde díky zesílenému účinku je tato kombinace možná do oblastí s rezistencí na chlorochin. Podává se 200 mg proguanilu denně rozdělených do 2 dávek - 1 tableta (100 mg) ráno a 1 odpoledne a 4 týdny po návratu. Tuto kombinaci mohou těhotné i kojící ženy.

 

Sdílet/Líbí se mi