Nový Zéland

Povinné očkování: 

Žádné. 

Doporučené očkování:

Žlutá zimnice

Nevyskytuje se. Očkování proti žluté zimnici by bylo při vstupu do země vyžadováno pouze při vycestování ze zemí, kde se endemicky vyskytuje. Jedná se o některé ze států Afriky a Jižní Ameriky. 

Žloutenka typu A
Očkování se provádí ve 2 dávkách, před cestou je dostačující podání 1 dávky vakcíny, 2. dávka za 6 - 12 měsíců (Havrix 720, Havrix 1440) či 6 - 18 měsíců (Avaxim), po očkování dlouhodobá ochrana. Žloutenka A je časté infekční onemocnění s výskytem v celém světě. Přenáší se kontaminovanou vodou, potravinami, rukama a běžnými předměty. Označuje se jako nemoc špinavých rukou.

Žloutenka typu B
Očkování je celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny (Engerix B) v odstupu 1 – 2 měsíců, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně. Jde o velmi vážné onemocnění jater, přenáší se krví, tělními tekutinami a pohlavním stykem. Je vhodná pro časté či delší cesty.

Žloutenka typu AB
Kombinovaná vakcína (Twinrix) se podává celkem ve 3 dávkách, 2 dávky vakcíny v odstupu 1 – 2 měsíců dostačující před cestou, 3. dávka za 6 měsíců (maximum až 12 měsíců), ochrana doživotně.

Tetanus
Základní očkování ve 3 dávkách (Tetanol pur) v intervalu 0 – 6 týdnů – 6 měsíců, 1 dávka přeočkování každých 10-15
let. Lze zvolit i kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému kašli k přeočkování (Boostrix, Adacel).

Meningokoková meningitida
Všeobecným rizikem při cestování, zvláště u mladších osob je zánět mozkových blan, způsobený bakterií zvanou meningokok (meningokoková meningitida). Ke vzniku onemocnění přispívá fyzický i psychický stres, kterým je i samo cestování. Nemoc se šíří vzduchem, hlavně v kolektivech (studenti, vojáci, hromadné ubytování apod.). Jde o velmi akutní onemocnění. Očkuje se v 1 dávce, k dispozici je vakcína 4 typová - A,C,Y,W-135 (Menveo, Nimenrix).

Spalničky
V posledních desetiletích se staly spalničky v některých zemích Evropy (Velká Británie) znovu problémem. Důvodem je imigrace a vytvoření větších, neočkovaných skupin, ve kterých se onemocnění znovu šíří. V ČR je očkování proti spalničkám povinné a očkuje se už v dětství, dvěma dávkami živé vakcíny (kombinace spalničky, příušnice, zarděnky). Toto očkování by mělo zajistit dostatečnou imunitu na celý život. Pokud cestuje neočkovaná osoba, je vhodné provést očkování v dospělosti jednou dávkou vakcíny.

Očkování proti nákazám jako je chřipka, plané neštovice (pokud je osoba neimunní) a pneumokoková onemocnění jsou vhodná pro cestování obecně.

Malárie
Nevyskytuje se.

 

 

Sdílet/Líbí se mi