Obecná doporučení na cesty

Tato doporučení jsou především míněna do zemí subtropů a tropů.

Jídlo a pití

  • pijte nápoje pouze v originálním balení, zkontrolujte neporušení uzávěru
  • je vhodné i na čištění chrupu použít balenou vodu (tropy)
  • vodu převařte déle, než 20 min. nebo chemicky ošetřete přípravky k dezinfekci
  • nedávejte si led do nápojů (voda pro jeho přípravu může obsahovat mikroby)
  • ovoce jezte jen loupané nebo které si můžete omýt
  • omezte syrovou zeleninu, nepasterované mléko a mléčné produkty domácí výroby
  • nepožívejte syrová masa, ryby, mořské živočichy, omezte konzumaci zmrzliny
  • konzumujte pokrmy tepelně upravené a v horkém stavu
  • pozor na kvalitu pokrmů v pouličním prodeji

Koupání a pobyt na pláži

  • nekoupejte se v tropech v povrchových vodách a v moři poblíž kanalizace
  • nechoďte bosi po pláži a nelehejte si do holého písku bez podložky

Praktické rady před cestou

  • zkontrolujte datum platnosti pasu a kreditních karet
  • pin pro karty a mobil si poznamenejte
  • k mobilu přibalte i nabíječku
  • drahé šperky nechte doma
  • pas a letenky si ofoťte do emailové schránky a vezměte i papírové kopie
  • hlídejte si svoje věci před krádeží
  • na tržištích, nádražích, noste batoh na břiše, použijte pásky a taštičky se skrytou kapsou na peníze
  • nezapomeňte na baterku, slovník, mapy, nůž, šití, kapesní manykuru s pinzetou, repetent a sluneční brýle
  • batoh opatřete nepromokavým vakem
  • kufr zpevněte řemenem, chraňte folií, použijte zámky
  • nejvýznamnější cestovní potřeby vždy uložte do příručních zavazadel, která mějte při sobě na palubě letadla
  • chraňte se před hmyzem moskytiérou a nakupte účinné repetenty
  • vybavte si lékárničku po poradě s lékařem s ohledem na délku a místo pobytu
  • mějte základní informace o zemi, do které jedete (zvyky, náboženství, jak se obléci)

Oblečení a obuv

  • bavlněné nebo směsi bavlny, z dutých vláken sající pot a udržující teplo, funkční prádlo ultra tenká ovčí vlna
  • nepromokavá bunda s kapucou, lehká, odolná proti větru, propouštějící pot
  • spíše více vrstev oděvu
  • obuv lehká, vzdušná, mírně větší, měkká
  • z goretexu, pevná podrážka a zpevněné kotníky pro treky, pro lehký terén kvalitní tenisky a sandály s pevnou špičkou, ponožky bavlněné, pro náročný terén podkolenky, chrániče lýtek

Zdravotní příprava

Před cestou do zahraničí, zvláště do tropů a subtropů, by měl každý cestovatel 3 měsíce před odjezdem navštívit lékaře, nejlépe toho, který se zabývá cestovní medicínou. Termín 3 měsíců před odjezdem je doporučován proto, že umožní posoudit zdravotní stav, vyléčit některá onemocnění, popř. provést potřebná vyšetření. U chronických onemocnění je třeba zrevidovat a upravit léčení, stanovit účelné očkování a určit intervalymezi nimi. Než se stanoví jednotlivá očkování, vezme očkující lékař v úvahu délku pobytu, epidemiologickou situaci v zemi, místa pobytu, věk, zdravotní stav a požadavky cestovatele.

Konečně lékař uváží vhodný způsob chemoprofylaxe malárie, výjimečně i proti některým dalším tropickým nemocím. Do některých zemí jsou očkování povinná. Jedná se o žlutou zimnici a meningokokovou meningitídu. Tato očkování se musí zaznamenat do Mezinárodního očkovacího průkazu. V případě, že tato očkování nelze uskutečnit ze zdravotní kontraindikace, vystaví lékař Certifikát o kontraindikaci očkování.

Očkovací plán je nutné vždy přizpůsobit konkrétnímu cestovateli podle destinace, délky a povahy pobytu, ale také podle jeho časových a finančních možností.

Lékaři střediska očkování mají bohaté zkušenosti se sestavováním individuálních očkovacích plánů a dokáží najít optimální řešení i ve zdánlivě bezvýchodných situacích (např. krátký čas do odjezdu apod.).

Prioritu mají očkování rutinní (vyplývající z právních předpisů ČR) a povinná. Podle možností lze obvykle doporučit další více či méně nutná očkování tak, aby cestovatel minimalizoval riziko onemocnění preventabilními infekcemi.

Očkovací plán pro cestovatele (obecný souhrn)

Rutinní očkování tetanus/tetanus + záškrtdávivý kašel
dětská přenosná obrna (poliomyelitida)
spalničky + příušnice + zarděnky
plané neštovice
chřipka, pneumokoky
meningokoky
Povinná očkování žlutá zimnice
meningokoky
Doporučená očkování žloutenky A+B
břišní tyfus
Další doporučená očkování                     vzteklina
meningokoky
cholera
japonská encefalitida
klíšťová encefalitida
Prevence hmyzem přenášených infekcí
Cestovní lékárnička

 

1. Rutinní očkování

Před jakoukoliv cestou do zahraničí je správné si nejprve zkontrolovat očkování, která jsou pro daný věk povinná, nebo doporučená, podle platných právních předpisů a stanovisek (NIKO – národní imunizační komise při Ministerstvu zdravotnictví, Česká vakcinologická společnost).

U dospělých se jedná především o očkování proti tetanu, které by mělo být opakováno každých 10 – 15 let. V případě potřeby přeočkování je výhodné použít kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a černému (dávivému) kašli. Kombinovaná vakcína zajistí ochranu proti nově se objevujícímu černému (dávivému) kašli u dospělých. Černý kašel v dospělosti je jednak velmi nepříjemné onemocnění s často dlouhodobým, několikaměsíčním průběhem, ale především se dospělý nemocný může stát zdrojem infekce pro dosud neočkované novorozence a kojence ve své rodině. U malých, neočkovaných dětí pak může mít fatální průběh.

Přeočkování proti tetanu u dospělých

Poslední očkování proti tetanu Přeočkování
před méně než 5 lety není třeba, ani při úraze
před 5 až 10 lety není třeba, při úrze však ano
před 10 až 15 lety je možné
před 15 až 20 lety je nutné
před více než 20 lety je nutné, nvé základní očkování (3 dávky) zvážit podle vyšetření protilátek


Do zemí s endemickým výskytem dětské přenosné obrny (poliomyelitidy) je třeba přeočkovat jednou dávkou neživé vakcíny všechny cestovatele, u kterých od posledního očkování uplynulo více jak 10 let.

Také jiná očkování doporučovaná podle očkovacího kalendáře pro dospělé mohou být prospěšná pro cestovatele. Např. pravidelné očkování proti chřipce (vzhledem ke střídání sezón mezi severní a jižní polokoulí je třeba zohlednit sezónu v místě destinace), očkování proti pneumokokům u starších dospělých, nebo naopak očkování proti meningokoku u mladistvých.

2. Povinná očkování

Jediným povinným očkováním je v současné době pouze očkování proti žluté zimnici, které může být vyžadováno jako podmínka vstupu do některých zemí v tropické Subsaharské Africe, nebo v Latinské Americe. Většina těchto zemí však vyžaduje očkování jen u osob, které cestují z jiné země, kde se onemocnění vyskytuje. Pro cestovatele z Evropy tak očkování obvykle povinné není.

Za určitých okolností mohou být nutná některá další očkování. Např. od poutníků do Mekky během posvátné pouti Hadž vyžaduje Súdská Arábie očkování proti meningokokům.

3. Základní doporučená očkování

Do většiny zemí světa, zejména ležících v subtropickém a tropickém klimatickém pásmu, se doporučuje očkování proti žloutenkám a proti břišnímu tyfu.

Proti žloutenkám – virovým zánětům jater (hepatitidám) typu A a B – lze očkovat buď samostatně, nebo kombinovanou vakcínou. V zemích teplých klimatických pásem hrozí především nebezpečí onemocnění žloutenkou typu A, která se přenáší vodou a jídlem. Žloutenka typu B se přenáší krví. Riziko infekce tak souvisí v cestovatelských destinacích spíš se zdravotnickými výkony (např. ošetření při úraze), tetováním, akupunkturou a pohlavním stykem.

Břišní tyfus je horečnaté onemocnění přenášené podobně jako žloutenka typu A. Vyskytuje se méně často, ale ve většině zemí Asie, Afriky či Jižní Ameriky je stále ještě poměrně běžné a proto je očkování proti němu vhodné do většiny obvyklých destinací.

4. Doplňková očkování

Podle délky trvání, charakteru cesty i přání cestovatele lze výše uvedená očkování dále doplnit např. o očkování proti meningokokům (zvláště u mladších cestovatelů, nebo při cestách), proti vztekliněcholeře (chrání částečně i před častými průjmy cestovatelů), japonské, nebo klíšťové encefalitidě apod.