Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida

Klíšťová encefalitida (klíšťový zánět mozku) je infekční virové onemocnění napadající mozek a mozkové blány. Přenos původců ze skupiny Flaviridae se uskutečňuje klíšťaty nebo alimentární cestou. Očkování proti klíšťové encefaltidě je nejvhodnější v chladných měsícich roku, ale očkuje se celoročně.

Proti klíšťové encefalitídě nabízíme tato očkování:

Obecně lze říci, že nemoc probíhá hůře u dospělých, než u dětí a po setkání s virem získává člověk s normálně pracujícím imunitním systémem odolnost proti typu viru, který jej napadl, a případně i proti příbuzným virům. Onemocnění může probíhat jako lehké bolestí hlavy a zvýšená teplota nebo (ve druhé fázi) s prudkými bolestmi hlavy, vysokými horečkami, dezorientací, poruchami motorické koordinace atd. Při těžkém průběhu může dojít k úmrtí nebo k dlouhodobějším či doživotním následkům v podobě ochrnutí, poruchám soustředění či snížení intelektuálního výkonu.

K přenosu virů dochází přisátím infikovaného klíštěte, přičemž přirozeným rezervoárem virů jsou zejména polní hlodavci a vysoká zvěř. Existuje i přenos alimentární cestou tepelně neupravenými kozími či ovčími mléčnými výrobky ( Slovensko, Ukrajina, Rumunsko atd.).

V České republice podobně jako v jiných zemích střední Evropy existují oblasti s vysokým i nízkým výskytem infikovaných klíšťat. Nejvyšší počet onemocnění je hlášen z jižních Čech, z okolí Vranovské přehrady, z okolí Brna a z Bruntálu a Opavy, v Povltaví a na Plzeňsku. Infikovaná klíšťata se vyskytují hlavně v povodí řek Vltava, Sázava, Berounka. Období výskytu klíšťové encefalitidy bývá od začátku léta do pozdního podzimu.

Účinnou prevencí je očkování proti Středoevropské klíšťové encefalitidě. Virový zánět mozku však způsobuje řada virů v různých končinách světa. Očkování se doporučuje u lidí pracujících v rizikových profesích či zabývajících se rizikovými činnostmi např. tábory v přírodě, cyklistika, houbaření, golf, pěší turistika, vodáci apod.

informace na této stránce byly převzaty z internetového informačního centra vakciny.net

Sdílet/Líbí se mi