Žlutá zimnice

Akutní virové horečnaté onemocnění s krvácivými projevy a vysokou smrtností, přenášené komáry a vyskytující se v tropické Africe a Jižní Americe. Pojmenování "žlutá" vychází ze žloutenky, která se objevuje u pacientů s postižením jater.

Původce: virus žluté zimnice, RNA virus z čeledi flavivirů, kam patří např. i viry horečky Dengue, Japonské encefalitidy a Klíšťové encefalitidy.

Zdroj: Opice a jiní obratlovci (džunglová forma), člověk (městská forma).

Přenos: komáry Aedes aegypti, u džunglové formy i jiné druhy.

Inkubační doba: 3 - 6 dnů

Klinický obraz: Náhle vzniklá horečka s třesavkou, bolestmi svalů a kloubů, nevolností a zvracením. Inkubační doba: 3 - 6 dnů. Následně dochází k projevům krvácení do trávicího traktu, kůže a dutiny ústní. Jsou poškozeny játra a ledviny. Smrtnost je až 50%, ale v endemických oblastech jsou časté i i bezpříznakové infekce.

Výskyt: rovníková Afrika, Amazonie.

Prevence: ochrana před přenašeči - komáry, očkování. 

Očkování proti žluté zimnici:

Očkování proti žluté zimnici může být podle mezinárodního zdravotního řádu vyžadováno jako podmínka vstupu do země. Jde o 1 dávku vakcíny , očkování je následně platné celoživotně. Vyžadují jej obvykle země, ve kterých se vyskytuje komár, přenašeč nemoci, ale nikoli onemocnění. Pak bývá očkování vyžadováno od osob, které přijíždí ze zemí s výskytem žluté zimnice. Z administrativních důvodů proto musí být očkování zapsáno v mezinárodním očkovacím průkazu a provedeno oprávněnou osobou - střediskem pro očkování do zahraničí. Vystavený certifikát o očkování proti žluté zimnici nabývá platnosti 10 dní po aplikaci.

 

 

 

MUDr. Pavel Slezák,  24.8.2017.

Zdroje:

Manuál prevence v lékařské praxi. Část IV. Základy prevence infekčních onemocnění. Státní zdravotní ústav, Praha, 1996;

Bednář M et al.: Lékařská mikrobiologie. Marvil, 1996.

Yellow fever, Fact sheet No 100. World Health Organization, January, 2011.

Sdílet/Líbí se mi