Černý kašel a očkování

Černý kašel je akutní nakažlivé bakteriální onemocnění dýchacích cest postihující jak děti, tak dospělé osoby, velmi nebezpečný je u novorozenců a kojenců a starších osob s chronickými onemocněními. 

Původce: 
Je to infekce způsobené bakterií Bordetella pertussis.

Zdroj: 
Je člověk.

Přenos: 
Se děje kapénkami vzdušnou cestou.

Výskyt:
Je běžný nejen v rozvojových zemích, ale  nyní je velmi častý také ve vyspělých zemích světa, nevyjímaje  Českou republiku, kde za poslední roky zaznamenáváme vysoký výskyt, jako tomu bylo v začátku 60 let.  Nejvíce černý kašel ohrožuje nejmladší děti do jednoho roku, které ještě neumějí kašlat a  při záchvatech kašle se  zalykají a dusí. U každého čtvrtého se rozvine těžký zánět plic a kojenec může být ohrožen na životě.  V roce 2016 došlo v České republice k mírnému nárůstu hlášené nemocnosti pertusí;  bylo evidováno 627 případů pertuse, nemocnost 5,9/100 000 obyvatel. Nejvíce nemocných, celkem 122 osob, bylo registrováno ve věkové skupině 15–19 let.

Klinický obraz:
Dusivý kašel v záchvatech, zvracení,  těžká únava, u malých dětí vysoké horečky, křeče, poruchy vědomí nebo krvácení do kůže, spojivek a mozku.

Léčba:  
Antibiotika.

Prevence a očkování proti černému kašli

Očkování proti černému kašli bylo započato v ČR v roce 1958. Dnes jsou povinně očkováni novorozenci hexavakcínou a větší děti v 10 -11 letech. Je doporučeno také přeočkování dospělých alespoň 1x za život. Především u osob plánujích založení rodiny a u osob pečujích o kojence, nastávající praroče a podobně. Žena očkovaná před těhotenstvím chrání cca 2 měsíce po narození své dítě díky protilátkám. K dispozici je vakcína kombinovaná s tetanem a záškrtem, případně s dětskou obrnou. Očkování je vhodné i pro cestovatele.

Chci se nechat očkovat

Zdroj:
MUDr. Alena Lukešová, 7.2.2018
Zdroj: Zprávy CEM (SZÚ, Praha) 2017; 26(3): 109–114.