Žloutenka a očkování

Jde o zánětlivé onemocnění jater převážně virového původu. Žluté zbarvení kůže je příznak, který hepatitidu může a nemusí doprovázet a zároveň se může objevit v řadě jiných onemocnění (jater, žlučníku a slinivky břišní).  Nejdůležitější z této skupiny jsou viry vyvolávající virové záněty jater. Jsou označovány písmeny A, B, C, D a E a vyvolávají stejnojmenné hepatitidy - žloutenky.

Žloutenka A, hepatitida A se označuje jako infekční žloutenka nebo "nemoc špinavých rukou". Přenáší se zejména fekálně-orální cestou, ostatní druhy přenosu jsou vzácné. Projevuje se většinou mezi 15 a 45 dnem od nákazy. Často probíhá akutně, jako chřipka. Příznaky hepatitidy mohou být tmavá moč a světlá stolice, zažloutlá bělma a kůže, únava, zvýšenou teplotou, bolestmi svalů, bolestmi kloubů, nevolností, zvracením a další. Virus vniká do těla nejčastěji ústy. Infikovaný člověk vylučuje viry stolicí. K šíření virové hepatitidy A významnou měrou přispívá nedostatečná osobní hygiena. Často nelze přenosu HAV předejít ani dodržováním základů osobní hygieny. V riziku jsou cestovatelé do nejen do exotiky. K nákaze nejčastěji dochází infikovanými potravinami, z kostek ledu v nápojích připravených z infikované vody, z nedostatečně tepelně zpracovaných ryb nebo mořských živočichů Naštěstí existuje možnost aktivní obrany. Hepatitidě typu A můžete účinně předejít očkováním.

Žloutenka B, Hepatitida B je závažná infekce jater způsobená virem hepatitidy typu B. Virus žloutenky typu B je 100× nakažlivější, než virus HIV a šíří se stykem s krví nebo jinými tělními tekutinami nakažené osoby, především spermatem a poševním sekretem, také slinami a z nemocné matky na novorozené dítě. K nákaze může dojít od akutně nemocného nebo chronického nosiče viru.

Inkubační doba je v případě hepatitidy B 4 týdny až 6 měsíců. Po jejím uplynutí má mnoho lidí pouze mírné příznaky podobné chřipce, jako je únava, slabost, nechutenství, nevolnost, vyrážka, žluté zbarvení kůže a očního bělma, tmavá moč a světlá stolice. Někteří nemocní se zcela neuzdraví a nemoc trvá v tzv. chronické formě, často bezpříznakově. Může dojít k rozvoji jaterní cirhózy a rakoviny jater. Nejúčinnější ochranu proti hepatitidě typu B poskytuje očkování. V souladu s doporučením Světové zdravotnické organizace je toto očkování v České republice od roku 2001 zařazeno do dětských očkovacích programů. Očkují se kojenci v 1. roce života a děti ve věku 12 let.

Žloutenka C - Hepatitida C se přenáší hlavně krví, ale je možný i tělními tekutinami. Do chronického stadia přechází velmi často a to asi v 70%. Inkubační doba se zde pohybuje kolem šedesáti dnů. Za rizikové chování se považuje nechráněný sex, časté střídání sexuálních partnerů a aplikace drog jehlou, kterou před tím již někdo použil.

Žloutenka E - Hepatitida E má podobné příznaky jako hepatitida A. Její průběh může být bouřlivý, například u těhotných žen. Vyskytuje se především v Indii, Číně, Bangladéži a do ČR ji velmi vzácně zavlečou cestovatelé. Proti hepatitidě E zatím neexistuje očkování.

Prevence a očkování proti žloutence

Očkování proti žloutence typu A

Očkování proti žloutence typu AB

Očkování proti žloutence tyou B

Chci se nechat očkovat