Doporučená očkování v Evropě

Státy a teritoria

Albánie, Bělorusko, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Česká republika, Estonsko, Gruzie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Malta, Německo, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Ruská federace, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Ukrajina

očkování v Evropě

Očkování proti tetanu (záškrtu a černému/dávivému kašli)

Očkování proti tetanu je základním očkováním pro dospělé. Riziko nákazy tetanem při poranění, kontaminovaném z vnějšího prostředí. Spory tetanu přežívají v půdě desítky let až staletí.

Výhodné kombinovat s očkováním proti záškrtu a černému/dávivému kašli – pertusi. Záškrt se v Evropských zemích díky proočkovanosti již nevyskytuje, může však být importován. Pertuse se šíří mezi dospělými vzdušnou cestou. Dospělý člověk pak může být zdrojem fatální infekce pro novorozence, nebo kojence v rodině.

Očkování proti spalničkám (příušnicím a zarděnkám)

Imunita proti spalničkám u osob, které měli očkování proti spalničkám v dětství může po 10 a více letech „vyvanout“ a je vhodné přeočkovat. Spalničky patří mezi nejsnáze přenosné infekce. Rizikový je pobyt v uzavřených prostorách s více lidmi (dopravní prostředky, hromadné akce).

Kombinovaná vakcína proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám zajišťuje/posiluje imunitu proti všem třem nemocem.

Očkování hepatitidě typu A a typu B

Virové záněty jater (hepatitidy) se vyskytují celosvětově. V Evropě se hepatitida typu A šíří hlavně v epidemiích, které mívají počátek v komunitách s nízkou socioekonomickou úrovní.

Výskyt hepatitidy B je v Evropě převážně nízký. Přenos je možný pohlavním stykem, při nesprávně provedeném invazivním výkonu (tetování, piercing, zdravotnické ošetření) a při nitrožilním užívání drog. Proto zvažte očkování proti hepatitidě.

Očkování proti meningokokovým infekcím

Meningokokové infekce (zánět mozku a mozkových blan – meningitida, sepse atd.) mívají velmi rychlý až dramatický průběh a mohou končit smrtí. V Evropě se vyskytují sporadicky zejména u mladých dospělých do 30 let. Vzhledem k přenosu vzdušnou cestou je vhodné očkování proti meningokokovým infekcím při plánovaném pobytu v kolektivu (studium, hromadné akce).

Očkování proti vzteklině

Očkování proti vzteklině je vhodné při dlouhodobějším pobytu v odlehlých oblastech zejména ve Východní Evropě a na Balkánském poloostrově. Nejčastějším zvířecím zdrojem vztekliny je pes.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Klíšťová encefalitida je endemická ve Střední a Východní Evropě. Počínaje východní Francií a Švýcarskem. Největší výskyt je v České republice, pobaltských státech a v Ruské Federaci. Pro pobyt v přírodě je očkování proti klíšťové encefalitidě nutností.

Chci se nechat očkovat