Zika virová infekce - aktuální situace

Aktuální údaje o výskytu virové infekce Zika v jednotlivých zemích jsou dostupné na těchto adresách:

Že virus Zika způsobuje poškození lidského plodu a vede k vrozeným vývojovým vadám (zejména mikrocefalii) je prokázáno. Poškození plodu se projevuje zhruba u 5% nakažených matek a riziko není závislé na fázi těhotenství, ve které k infekci dojde.

Přenos:
Virus Zika se kromě komárů rodu Aedes přenáší také pohlavním stykem, přičemž přítomnost viru v mužském semeni je prokazována po relativně dlouhou dobu (několik měsíců).

Nadále platí doporučení pro těhotné ženy a ženy, plánující otěhotnění, necestovat do oblastí se zaznamenaným šířením viru Zika.
Pro ostatní fertilní ženy a pro muže, partnery žen, které mohou otěhotnět, platí ochranná lhůta 6 měsíců po návratu z rizikové oblasti (2 měsíce, pokud cestovala jen žena). Po tuto dobu se doporučuje sexuální abstinence, nebo důsledné používání bariérové ochrany, tedy kondomu.

Prevence:
V oblastech s přenosem viru Zika komáry je třeba používat prostředky ochrany před poštípáním (repelenty, moskytiéry) a to i kvůli riziku dalších infekcí (Dengue, Malárie, Chikungunya a další). Další iformace pro cestovatele naleznete zde

Klinický obraz:
Pro dospělého člověka je infekce virem Zika zpravidla banální. Projevuje se jako prosté horečnaté onemocnění, které samo během několika dnů ustoupí. U disponovaných jedinců může být infekce spouštěčem některých jiných nemocí,
např. syndromu Guillain-Barré (neurologické postižení).

Očkování:
Probíhá intenzivní výzkum a vývoj vakcíny založené NS1 proteinu viru Zika. Byly publikovány výsledky testů na myších,
kde byla vakcína 100% protektivní.

Zdroje:
ProMed mail arch. č. 20170612.5099103
Zika virus, Health Topics, WHO 2017, acc. 17-06-16.

MUDr. Pavel Slezák, 24.8.2017.