Klíšťová encefalitida a očkování

Středoevropská klíšťová meningoencefalitida je virový zánět mozku přenášený klíšťaty. V posledních letech je doložen nárůst nakažených klíšťat i zvýšený výskyt klíšťové encefalitidy. Infikovaná klíšťata se vyskytují od střední a severní Evropy po severní části Ruska a asijské časti dálného východu. V současné době je Česká republika zemí s nejvyšším počtem případů klíšťové encefalitidy v celé Evropské unii.

Přenos 
Přenos klíšťové encefalitidy může být velmi rychlý, už do 2 hodin od přisátí samičky. Pacient si ani nemusí uvědomit, že měl klíště (důvodem je velmi malá velikost určitých stádii vývoje klíštěte, které se na těle neudrží dlouho a téměř je nepostřehneme). Neexistuje specifická léčba pro tuto nemoc.

Průběh 
Průběh klíšťové encefalitidy má typicky dvě fáze. V první pacient cítí příznaky podobné chřipkovému onemocnění, tj. bolesti svalů, kloubů, teplota, bolest hlavy, únava. Druhá fáze se vyznačuje vysokou horečkou, prudkými bolestmi hlavy, zvracením, světloplachostí, ztuhnutím šíjových svalů, závratěmi. Přidat se mohou i poruchy paměti, spánku a obrna nervů. Jedná se o velmi vážné onemocnění, často s trvalými následky postihujícími centrální nervový systém v důsledku čehož může docházek k obrně končetin, depresím, poruchám koncentrace, spánku a rovnováhy.

Ochrana
Ochranou před tímto závažným onemocněním je očkování, které by mělo být samozřejmostí pro osoby, které se pohybují v přírodě při zaměstnání, sportu či jiných aktivitách. Použití repelentu a vhodného oblečení pro návštěvu lesa je vhodné, ale vyloženě nezabrání přisátí klíšťat

Očkování
Očkování proti klíšťové encefalitidě je v ČR je možné 2 neživými vakcínami, základní očkování ve 3 dávkch v intervalu 1- 3 měsíce a 5 - 12 měsíců. Ochrana je po 2. dávce. Přeočkování po 3 letech a dále dle věku po 3 až 5 letech. Na očkování je možné využít příspěvku od vaší zdravotní pojišťovny.

Chci se nechat očkovat

Zdroj:
Zdroj: Evropské centrum pro kontrolu nemocí (ECDC)
MUDr. Pavel Slezák, 24.8.2017