Afrika a J. Amerika: Žlutá zimnice

9.4.2024

Žlutá zimnice (Yellow fever) se nadále vyskytuje na Africkém kontinentu, v Jižní Americe a na Trinidadu v Karibské oblasti. Světová zdravotnická organizace vydala zprávu o výskytu tohoto potenciálně smrtelného onemocnění za období od začátku roku 2023 do konce února 2024. V Africe hlásilo výskyt žluté zimnice 13 zemí: Burkina Faso, Kamerun, Středoafrická Republika, Čad, Kongo, DR Kongo, Pobřeží Slonoviny, Guinea, Niger, Nigérie, Jižní Sudán, Togo a Uganda. Výskyt onemocnění však může být reálně mnohem častější. Je předpokládána velká podhlášenost. Komáři rodu Aedes, kteří žlutou zimnici přenáší se vyskytují v mnoha silně zalidněných oblastech Afriky a jsou předpokladem pro případné rychlé šíření nemoci, pokud by do těchto oblastí byla zavlečena.
V Jižní Americe bylo potvrzeno onemocnění u 7 osob v období od 1.1. do 19.3. 2024. 4 pacienti zemřeli. Případy byly hlášeny z Kolumbie, Guayany a Peru. Brazílie stále hlásí nálezy onemocnění u volně žijících opic, takže přírodní ohniska nákazy zde také přetrvávají.
Očkování proti žluté zimnici je nejvíce efektivní opatření. V průběhu pandemie Covid-19 však v mnoha endemických zemích proočkovanost výrazně poklesla.

Zdroj: Yellow fever update, Travel Health Pro, 04 April 2024, UK Health Security Agency.