Austrálie: Japonská encefalitida (aktualizace)

22.4.2022

Výskyt japonské encefalitidy u zvířat i lidí v Austrálii dále stoupá. V letošním roce zaznamenaly australské úřady už 34 lidských onemocnění, z toho 3 osoby zemřely. Případy byly hlášeny ze států Nový Jižní Wales, Qeensland, Jižní Austrálie a Victoria.
Skutečný rozsah infekce bude zřejmě mnohem větší, protože onemocnění japonskou encefalitidou probíhá až v 99% případů bezpříznakově, nebo s nespecifckými lehkými příznaky. Bohužel ze zbývajícího 1% infikovaných jedna třetina zemře a polovina má trvalé následky po zbytek života.
Až do letošního roku se Japonská encefalitida v Austrálii prakticky nevyskytovala. Její rozšíření z oblasti západního Pacifiku se přičítá globálnímu oteplování.
Japonská encefalitida je australskými farmáři vnímána i jako veterinární problém, zatěžující chovy prasat a stáda koní. Aktuálně bylo onemocění zaznamenáno v 60 chovech prasat napříč celým kontinentem.
Prevencí je především omezování přenašečů - komárů rodu Culex. Člověk se může chránit před poštípáním vhodným oděvem, repelenty. K dispozici je také vakcína, která se doporučuje zejména při dlouhodobějším pobytu v endemické oblasti. Také kratší cesty s převahou pobytu na venkově, při práci se zvířaty, ptáky a v bažinatých či zamokřených oblastech jsou indikací k očkování proti Japonské ecnefalitidě.
Typickou zónou výskytu onemocnění je hlavně jižní a jihovýchodní Asie (od Pákistánu a Indie na západě až po Jižní Koreu a Japonsko na severu).

Zdroj: ProMedmail arch.č. 20220415.8702625

MUDr. Pavel Slezák, 22. 4. 2022, 11:01