Brazílie: žlutá zimnice, zhoršení situace, opatření

26.1.2018

Od začátku roku 2018 dochází k nárůstu počtu potvrzených případů žluté zimnice na jihovýchodě Brazílie. Nejvíc jsou postiženy státy Sao Paulo, Minas Gerais a Rio de Janeiro. Zvýšený výskyt onemocnění člověka i divoce žijících primátů je pozorován od srpna loňského roku (2017). 

Kromě očkování místních obyvatel přijímají úřady postižených států opatření, omezující vstup do národních parků a botanických zahrad. Od 23.1.2018 je uzavřena ZOO v Sao Paulu, poté, co v jejím areálu bylo nalezeno tělo uhynulé divoce žijící opice. Světově známá galerie moderního umění a botanická zahrada Inhotim art park v Brumadinho (Minas Gerais) umožňuje vstup pouze návštěvníkům, kteří prokáží platné očkování proti žluté zimnici.

Díky protiepidemickým opatřením se zatím daří bránit urbánnímu (městskému) cyklu šíření žluté zimnice, tj. zdrojem nákazy zůstávají divoce žijící zvířata.

Očkování cestovatelů do postižených oblastí je více a více naléhavé. Světová zdravotnická organizace již v tomto smyslu změnila svá doporučení pro Brazílii.

Zdroj:
ProMed mail arch. č. 20180124.5582416