Česká republika: nemoci přenášené klíšťaty

27.9.2022

Do konce srpna letošního roku (2022) bylo v České republice hlášeno 441 případů klíšťové encefalitidy a 2035 případů lymeské boreliózy. Ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku (2021) jde o nárůst o 13% u klíšťové encefalitidy a téměř o čtvrtinu u lymeské boreliózy.
Klíšťata zůstávají aktivní i během podzimu, dokud teploty dlouhodobě neklesnou pod 5 °C. V posledních letech tak byla aktivita klíšťat zaznamenávána i v listopadu, či na horských hřebenech.
Zatímco výskyt většiny infekčních nemocí během pandemie COVID-19 poklesl, u nemocí, přenášených klíšťaty byl zaznamenáván naopak nárůst počtu případů. To platilo zejména o první roce pandemie (2020). Odborníci to vysvětlují změnou chování lidí, kteří, nemaje jiné možnosti sportovního vyžití a cestování, více vyhledávali pobyt v domácí přírodě.
Prevencí klíšťové encefalitdy je v první řadě očkování. To je vhodné i pro děti od 1 roku věku. Zvláště důležité je pro seniory, protože s narůstajícím věkem stoupá pravděpodobnost závažného průběhu s trvalými následky i úmrtím. Při cestách do přírody je vhodné se vyhýbat prostředí a období, ve kterém je pravděpodobnost kontaktu s klíšťaty nějvětší (travnaté a listnaté nízké porosty vegetace, vyšší vlhkost a teplota). Používat světlé oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy (klíšťat jsou lépe vidět). Používat účinné repelenty a insekticidy (k impregnaci oděvů). Po návratu z přírody se pak důkladně prohlédnout a případná přisátá klíšťata ihned odstranit.
K přenosu viru klíšťové encefalitidy může dojít už několik desítek minut po přisátí klíštěte. Naopak k přenosu původce lymeské boreliózy dochází až za 24 hodin po přisátí. Včasné odstranění klíštěte je tak účinnou prevencí této nemoci.
Zatímco lymeskou boreliózu lze, zvláště v časném stadiu, dobře léčit antibiotika, u klíšťové encefalitidy se podává jen podpůrá léčba příznaků.
Klíšťata mohou přenášet i další infekční nemoci, jako je anaplasmóza / ehrlichióza (původce: Anaplasma phagocytophilum), babesióza (původce: Babesia microti) a návratná horečka (původce: Borrelia miyamotoi).

Zdroj: ProMedmail arch.č. 20220917.8705630, 20220921.8705704