Česká televize: Na zimní dovolenou do zahraničí se chystá až 200 tisíc Čechů, koronaviru navzdory

20.10.2020

V pondělí 18. 10. 2020 zveřejnila Česká televize příspěvek o zájmu Čechů o dovolenou v zahraničí na přelomu roku 2020/2021. Podle tohoto příspěvku, na základě průzkumu u největších cestovních kanceláří a agentur, chtějí letos Češi cestovat zejména na hory, ale také znovu do exotických destinací.
Nejčastěji se jedná o Tunisko, Egypt a Zanzibar. Zájem je také o Dominikánskou republiku a Thajsko. Cestovní kanceláře nabízí klientům nejrůznější výhody, jako např. test na koronavirus zdarma.
Zatímco koronavirová infekce hrozí více méně ve všech zemích, oblíbené cílové destinace v tropických a subtropických oblastech přináší i další zdravotní rizika a řadě z nich lze účinně předcházet. V první řadě očkováním, dále pak vhodnou výbavou (repelenty, moskytiéry, léky proti malárii apod.) a vhodným chováním (osobní hygiena, hygiena potravin a vody, opatrnost při kontaktu se zvířaty atd.).

Detailní doporučení pro cesty do Vámi zvolené exotické země najdete v sekci Destinace. Zde přinášíme stručný přehled doporučení pro nejvíce poptávaná místa:

1. Tunisko, Egypt
Obě země leží na severu Afrického kontinentu, v subtropickém klimatickém pásmu. Pro turisty je k dispozici relativně kvalitní zázemí a služby na vysoké úrovni. Tak jako v jiných zemích s teplým klimatem hrozí zde vyšší riziko infekcí, přenášených jídlem a vodou. Lze proto doporučit očkování proti virovému zánětu jater (hepatitidě, žloutence) typu A. Při dostatku času do odjezdu (alespoň 6 týdnů) je vhodné použít kombinovanou vakcínu proti žloutenkám typu A a B.
Častým problémem, zvláště v Egyptě bývají cestovatelské průjmy. Je vždy dobré cestovat s vlastní zásobou protiprůjmových léků. K částečné ochraně před cestovatelskými průjmy pak lze využít očkování proti choleře. Vakcína se pije ve dvou dávkách po týdnu tak, aby druhá dávka byla podána alespoň týden před odjezdem. Přetrvání účinku na nejčastějšího původce cestovatelských průjmů je cca 6 měsíců po provedeném očkování.
Při individuálním cestování, poznávacích výletech a aktivnějším trávení volného času může hrozit také pokousání zvířetem, nejčastěji polodivokým psem. Kromě očkování proti tetanu se pak v takových případech může uplatnit také očkování proti vzteklině.

2. Zanzibar
Zanzibar je ostrov v jihovýchodní Africe, náležející Tanzanii. Nachází se v tropickém klimatickém pásu. I zde je úroveň turistických rezortů poměrně vysoká. Rovněž do Tanzánie je vhodné očkování proti žloutence typu A, lépe proti žloutenkám A + B. Podobný způsob přenosu (tedy vodou a jídlem) má také břišní tyfus. Pro cesty na Zanzibar lze očkování proti břišnímu tyfu jednoznačně doporučit. Ani cestovatelské průjmy se turistům v tropických oblastech nevyhýbají, jako bonus se tak může vyplatit očkování proti choleře, zmíněné v předchozím odstavci.
V případě, že byste cestou na Zanzibar, nebo zpět cestovali přes jiné africké země, může být vyžadováno očkování proti žluté zimnici. Tato nemoc, přenášená komáry se na Zanzibaru aktuálně nevyskytuje. Tanzánie však patří mezi země, které za určitých okolností od cestovatelů mohou toto očkování vyžadovat, jako podmínku pro vstup.
Pokousání psem, opicí, či jinými teplokrevnými zvířaty s rizikem vztekliny připadá, při dobrodružnějším způsobu trávení dovolené, v úvahu samozřejmě i zde. Opět lze tedy podle okolností cesty zvážit i očkování proti vzteklině a samozřejmě vždy je třeba zkontrolovat platnost očkování proti tetanu.

Zdroj: Na zimní dovolenou do zahraničí se chystá až 200 tisíc Čechů, koronaviru navzdory, ČT24, 18. 10. 2020.

MUDr. Pavel Slezák, 20.10.2020, 21:06