COVID 19: aktualizace, informace pro cestovatele: 1.3.2020

1.3.2020
Infekční onemocnění COVID 19, způsobované novým typ koronaviru, který se nyní označuje jako SARS-CoV2, se dále šíří po světě. Aktuálně již 4. den převyšují hlášené počty nakažených ve světě počty uváděné z původní zdrojové země, tedy Číny.
Přesto zůstává jako největší ohnisko provincie Chu-pei v centrální Číně s 11 milionovým hlavním městem Wu-chan.
Intenzivní šíření viru je pak zaznamenáváno ještě v Jižní Koreji, Itálii a Iránu. Z dalších zemí světa jsou hlášeny jen jednotky až desítky případů a jedná se buď o imporotvané případy, nebo lokální šíření z omezeného počtu zdrojů.
Přesné a aktuální počty hlášených nemocných, stejně jako geografické rozšíření onemocnění lze nalézt např. na Internetových stránkách
- Světové zdravotnické organizace
- Evropského centra pro kontrolu nemocí
- Coronavirus COVID-19 Global Cases by Johns Hopkins CSSE
Komentáře k rozšíření viru:
Jižní Korea: naprostá většina případů je sousetředěna v provincii Daegu a sousední Gyeongbuk. Zdrojem infekce zřejmě byla místní náboženská komunita.
Itálie: intenzivní šíření infekce je zaznamenáváno z regionů Lombardie, Benátsko a Emilia-Romagna. V dalších regionech jsou zaznemnány jednotky až desítky případů.
Irán: velké nárůsty počtů onemocnění ze dne na den a neobvykle vysoká smrtnost v této zemi svědčí o problémech se zvládáním epidemie a o detekci jen závažných případů onemocnění. Ohniskem nákazy bylo náboženské poutní centrum - město Komm v centrálním Iránu.
Komentáře k epidemiologickým charakteristikám:
Původce: virus SARS-CoV2. Velmi blízce příbuzný s virem SARS, který vyvolal pandemické šíření v letech 2003 - 2004. Virus obsahuje geneticko informaci zakódovanou v RNA. Jeho schopnost přežití mimo hostitele ještě není dostatečně prověřena. Udává se možnost přežívání na površích od 1 do 23 dnů. Pravděpodobnější je však spíš údaje v jednotkách dnů. Infekční dávka dosud nebyla stanovena. Bude zřejmě rozdílná podle zdravotního stavu infikovaného.
Zdroj: původně zvířata - pravděpodobně netopýři a následně luskouni nebo hadi, nyní již v naprosté převaze člověk. K vylučování viru a nakažlivosti zřejmě dochází ještě před vznikem příznaků onemocnění, což snižuje možnosti protiepidemických opatření. Nákaza od bezpříznakového nosiče infekce je rovněž možná, byť jednoznačně takové případy ještě potvrzeny nebyly. Existuje podezření, že od člověka se mohou nakazit i některá domácí zvířata (nález koronaviru byl publikován u psa nemocné osoby v Hong Kongu - na konečné výsledky vyšetření zvířete se však ještě čeká).
Přenos: respirační infekce - kapénkový přenos - k nákaze může dojít především v uzavřených prostorách - pravděpodobně je třeba pobývat ve vzdálenosti 1 - 2 m od nemocné osoby nejméně 15 minut. Kontakt s kontaminovanými předěty - následná autoinokulace vlastníma rukama na sliznice úst, nosu, nebo do oční spojivky. Ojedinělé zprávy o nálezu viru v moči či stolici rekonvalescentů zatím nebyly potvrzeny (resp. nebyl potvrzen přenos infekce touto cestou).
Vnímavost: jako u jiných respiračních virů, včetně chřipky nejhůře snáší infekci senioři a lidé s více chronickými nemocemi. Smrtnost mladších osob je nízká a u dětí se blíží nule (děti však mohou být kvůli bezpříznakové infekci významnými zdroji nákazy). Probíhá odborná diskuze, zda lze zcela vyloučit možnost reinfekce uzdravené osoby.
Klinický obraz:
Inkubační doba: 1 - 14 dní. V jediném, dosud více neověřeném případě byla popsána inkubační doba až 23 dní.
Příznaky: horečka (tělesná teplota 38°C a vyšší), kašel, dušnost
Komplikace: zápal plic, dechové selhání, úmrtí
Diagnostika: průkaz virové RNA - komerční testy, stejně jako testy na protilátky se teprve připravují.
Léčba: jendoznačně účinné antivirotikum zatím není k dispozici. Testuje se celosvětově několik desítek léků a jejich kombinací. Podpůrná léčba, léčba nasedajících infekcí, podpora dýchání vč. umělé plicní ventilace či mimotělního okysličování krve (ECMO).
Prevence:
Očkování není k dispozici. Aplikace rekonvalescentního séra se testuje.
Izolace nemocného. Aktivní vyhledávání osob podezřelých z nákazy (kontaktů). Karanténa po dobu 2 týdnů u osob v kontaktu s nemocným, nebo cestujících z oblastí s intenzivním přenosem infekce (viz výše). Přesnou definci kontaktu a oblastí s intenzivním přenosem infekce stanovuje Ministerstvo zdravotnictví na základě doporučení Evropského centra pro kontrolu nemocí.
Obecné zásady prevence respiračních infekcí: nespecifické posilování imunity - vitamín C, Se, Zn - konzumace ovoce a zeleniny. Vyhýbat se především uzavřeným prostorám s velkým nakupením osob: čekárny lékařů, lékárny, nákupní centra, společenské a kulturní akce.
Zvýšená osobní hygiena: časté mytí rukou teplou vodou a mýdlem. Používání dezinfekčních gelů. Kýchání do kapesníku nebo předloktí (ne do dlaní). Po použití kapesníku (nejlépe jednorázový, papírový, ten pak vyhodit ihned do uzavřené nádoby) znovu umýt, nebo vydezinfikovat ruce. Nedotýkat se rukama obličeje, zejména nosu, úst a očí.
Používání osobních ochranných prostředků (rukavice, roušky/respirátory, brýle, ochranný oděv) je vyhrazeno pro místa péče o nemocné, tedy převážně zdravotnická zařízení. Samostatné používání roušky na veřejných místech je spíše kontraproduktivní - zajišťuje jen minimální ochranu a vyvolává falešný pocit bezpečí.
 
MUDr. Pavel Slezák, 1.3.2020, 11:48.