Dengue - vývoj vakcín

2.4.2020
Abychom v nastálé pandemii koronaviru SARS-CoV-2 nezapomněli také na stále trvající zdravotní rizika na cestách, přinášíme zajímavý přehled stavu vývoje vakcín proti horečce Dengue. S oteplováním klimatu přestává být onemocněním tropů a stále častěji se objevují případy i v jižních oblastech mírného klimatického pásu, včetně např. Španělska či jižní Francie.
Aktuálně se testují tři kandidátní vakcíny proti 4 sérotypům viru Dengue. Nejdéle je už v dlouhodobém sledování používána vakcína Dengvaxia (Sanofi Pasteur, Francie). U této vakcíny se ukazuje, že jsou výrazné rozdíly v účinnosti, ale i bezpečnosti při použití u lidí séronegativních (tj. těch, kteří se s virem ještě nesetkali) a séropozitivních.
U séropozitivních očkovaných je účinnost vakcíny kolem 80%, zatímco u séronegativních je jen velmi nízká. Navíc tyto osoby vykazují zvýšené riziko hospitalizace a těžkého průběhu Dengue ve 3. roce po provedeném očkování. Z toho plyne, že využití vakcíny Dengvaxia je pouze u osob séropozitivních, tedy těch, které se v minulosti již s onemocněním setkali. To téměř vylučuje její využití u cestovatelů.
Design studií kandidátních vakcín tudíž musí být zaměřen také na zkříženou ochranu mezi jednotlivými sérotypy a to v delším časovém intervalu, optimálně 4 - 5 let.
Některé další kandidátní vakcíny vykazují nižší variabilitu mezi sérotypy, je však zapotřebí delší interval sledování.
Všechny studie zatím byly prováděny u dětí a mladých dospělých v zemích s endemickým šířením Dengue.
Zdroje:
ProMed mail arch.č. 20200330.7159571 []
Rapid risk assessment: Autochthonous cases of dengue in Spain and France. ECDC, 1 Oct 2019.