DR Kongo: Ebola

11.5.2018

V médiích proběhly informace o nové epidemii krvácivé horečky Ebola v Demokratické republice Kongo (DR Kongo). Podle zpráv z odborných zdrojů jsou laboratorně potvrzeny zatím 2 případy onemocnění. V postižené oblasti na severozápadě země bylo k 8.5.2018 hlášeno celkem 27 nemocných, u kterých klinický obraz Ebolu připomínal, z nich 17 zemřelo. Podle posledních zpráv se mezi nemocnými objevují i zdravotníci a další osoby, které o nemocné a umírající pečovaly. Klinický obraz i epidemiologie nemoci tak Ebole odpovídají.

Postižená oblast je poměrně vzdálená od větších sídel a špatně dostupná. Nejbližší město - Bikoro však leží na břehu jezera a po vodních cestách jsou dosžitelná i hlavní města obou konžských republik, stejně jako Bangui, hlavní město Středoafrické republiky. Riziko rozšíření nemoci je tedy menší, než v případě rozsáhlé epidemie, která v letech 2014 - 2015 zasáhla Guineu, Sierra Leone a Libérii, není však zcela zanedbatelné.

Na zprávy o novém vzplanutí Eboly reagují i příslušné instituce a státní orgány dalších afrických zemí. Světová zdravotnická organizace úzce koordinuje postupy a opatření v ohnisku nákazy a připravuje případné očkování kandidátní vakcínou VSV-EBOV. Nigérie a Keňa už ohlásily opatření na vstupních místech (letiště, přístavy, pozemní přechody) k včasné detekci případných nemocných osob. V praxi se obvykle jedná o bezkontaktní měření tělesné teploty cestujících.

Zdroje:
ProMed mail arch. č. 20180510.5791247  a předcházející.