Ercefuryl není vhodný pro fertilní ženy

6.12.2021

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil výsledky nejnovější aktualiace bezpečnostního profilu léku Ercefuryl, který se používá s oblibou k léčbě cestovatelských průjmů.
Podle závěrů SÚKL není vhodné podávat ercefuryl těhotným, kojícím ženám, ani ženám, které plánují otěhotnění. V takovém případě by jej neměli používat ani jejich partneři.
Důvodem opatření je nové podezření na schopnost účinné látky léku ercefuryl vstřebávat se do organismu a pozorování vzniku vrozených vývojových vad u myší při laboratorním podávání této látky.
Závěry zatím nejsou definitivní, rozhodnutí SÚKL je vydáno na základě předběžné opatrnosti, jako reakce na "nejhorší možný" scénář.

Velmi dobře účinnou (ne-li účinnější) alternativou pro léčbu cestovatelských průjmů je lék rifaximin (Normix). Požádejte naše lékaře o předpis.

K prevenci cestovatelských průjmů pak lze použít také očkování proti choleře a užívání probiotik. V našich ordinacích Vám rádi poradíme.

 

Zdroj: Informační dopis - Ercefuryl, Státní ústav pro kontrolu léčiv, 3. 12. 2021 (on-line na https://www.sukl.cz/leciva/informacni-dopis-ercefuryl; navštíveno 5. 12. 2021, 9:52).

MUDr. Pavel Slezák
6. 12. 2021, 9:43