I když je největší riziko infekcí, přenášených hmyzem v tropických zemích, díky klimatickým změnám, intenzivnímu cestování a dalším faktorům narůstá jejich výskyt i v řadě zemí Evropy.
Evropské centrum pro kontrolu nemocí aktuálně (1. 7. 2025) publikovalo zprávu o výskytu autochtonních (v místě získaných) infekcí, přenášených komáry rodu Aedes v Evropě:
V letech 2010 – 2024 bylo v Evropě zaznamenáno 579 lokálních infekcí horečky Dengue. Případy byly hlášeny z Francie, Španělska a Chorvatska. V roce 2024 bylo hlášeno 304 případů
Itálie a Francie nahlásila za rok 2007 – 2024 celkem 861 lokálních infekcí virem Chikungunya. Do 3. 7. 2025 onemocnělo horečkou Chikungunya v různých regionech Francie 15 osob (neimportované nákazy).
V roce 2019 byly z departamentu Var na jihu Francie hlášeny 3 lokální nákazy virem Zika.
Infekční nemoci v Evropě přenáší také další hmyzí vektory, zejména klíšťata. Jedná se o klíšťovou encefalitidu, Lymeskou boreliózu, leischmaniázu, Krymsko-Konžskou krvácivou horečku a Západonilskou encefalitidu.
I při návštěvě evropských zemí by si měl cestovatel ověřit zdravotní rizika, včetně rizik z poštípání hmyzem. Proti klíšťové encefalitidě je vhodná, účinná, bezpečná a široce doporučovaná vakcína. Naopak rutinní očkování proti horečce Dengue není pro pobyt v Evropě doporučováno. Zatím nebyla vydána doporučení ohledně očkování proti horečce Chikungunya, na níž byly nově registrovány již dvě vakcíny, které však zatím nejsou v Evropě široce dostupné.
Během cestování je vhodné se vyvarovat míst a časů, kdy jsou hmyzí přenašeči nejvíce aktivní. Například teplé a vlhké počasí svědčí klíšťatům, se kterými se lze setkat i v parcích ve městech. I malé, stojaté vodní plochy jsou líhništi komárů. Komáři rodu Aedes jsou aktivní přes den. Naopak rody Anopheles a Culex spíš navečer a v noci. Písečné mouchy (Sandfly, Phlebotominae, přenašeči leischmaniázy) bodají při soumraku a po setmění, ve dne, pokud jsou vyrušeny. Klíšťata nelétají, ani neskáčou, příležitostně se zachycují, nebo padají, či jsou setřena procházejícími živočichy.
Při pobytu v přírodě je vhodné nosit světlý oděv s dlouhými nohavicemi a rukávy a používat repelenty proti hmyzu. Nejúčinnější repelentní látkou je N, N-diethyl-m-toluamid (DEET) v koncentraci 50%. Je použitelný i v těhotenství a při kojení, u dětí od 2 měsíců věku. Alternativou jsou pak repelenty s obsahem Icaridinu (Picaridinu), eukalyptového oleje (hydrogenovaný, cyklizovaný olej Eukalyptu citronového), nebo 3-ethlyaminopropionátu (IR3535). Po návratu z přírody prohlédnout celé tělo, přisátá klíšťata neprodleně odstranit, použít dezinfekci. Při pobodání ošetřit vpichy vhodnými prostředky.
Po návratu z cest v případě horečky a/nebo kožních projevů vyhledat lékaře a upozornit na místo pobytu a možný kontakt s hmyzími přenašeči.
Upraveno podle:
Vector-borne disease (VBD) risks in Europe. 12 Jul 2025, Travel Health Pro, NaTHNaC, London.
MUDr. Pavel Slezák, 11. 7. 2025, 14:35.