Filipíny - Japonská encefalitida

15.6.2022

Sedm potvrzených případů japonské encefalitidy v provinciích na východě Filipínského ostrova Luzon bylo hlášeno v období od ledna do konce dubna 2022. Ve stejném období předcházejícího roku nebyl v těchto oblastech hlášen žádný případ onemocnění.
Japonská encefalitida se na Filipínách vyskytuje endemicky, stejně jako v celé jihovýchodní Asii. Je nejčastější příčinou zánětu mozku v Asii, kde je ročně hlášeno na 68 tisíc případů onemocnění. Nemoc se šíří hlavně ve venkovských zemědělských oblastech, často v souvislosti s pěstováním rýže. Přenos na člověka se děje komáry rodu Culex. V této oblasti se nečastěji jedná o druh Culex tritaeniorhynchus.
Většina infekcí virem japonské encefalitidy je bezpříznaková, nebo jen s lehkými příznaky (horečka, bolesti hlavy). Přibližně u jednoho z 250 infikovaných se rozvine zánět mozku. K horečce a bolestem hlavy se přidává svalová stuhlost, dezorientace, poruchy vědomí, křeče, ochrnutí. Až ve 30% encefalitid pak dochází k úmrtí.
K prevenci japonské enfefalitidy slouží účinná vakcína, která se doporučuje i cestovatelům do jihovýchodní Asie, při delších cestách (1 měsíc a déle), nebo při převaze pobytu a aktivit ve venkovských a zemědělských oblastech.
Stejně, jako u jiných nemocí, přenášených komáry je důležitá i ochrana před poštípáním. Používání vhodného oděvu, repelentů, moskytér. V postižených oblastech je vhodné omezit venkovní činnosti za soumraku a svítání, kdy jsou komáři nejaktivnější. Důležitá je také likvidace potenciálních líhnišť komárů (stojatá voda) a používání insekticidů.

Zdroj: ProMedmail arch.č. 20220614.8703856

MUDr. Pavel Slezák, 15.6.2022, 15:15.