Holandsko (z Gambie / Senegalu): Žlutá zimnice

26.11.2018

Importovaný případ žluté zimnice byl ohlášen z Holandska. 26 letý muž pobýval se svou přítelkyní v pobřežních oblastech Gambie (Mansa Konko - 2 týdny) a v Senegalu (rezervace Niokolo Park, 3 dny). Až dosud byl zdráv, nebyl očkován a neužíval léky proti malárii. Už během zpátečního letu do Amsterodamu 17.11.2018 měl horečku, doprovázenou bolestmi břicha a průjmem. O tři dny později byl přeložen z regionální nemocnice na specializované pracoviště cestovní medicíny v Amsterodamu kvůli těžkému zánětu jater. Žlutá zimnice byla potvrzena PCR metodou. Kvůli rozvoji zánětu mozku a možné potřebě transplantace jater byl pacient dále přeložen do Erasmus Medical Center v Rotterdamu.
Poslední případ žluté zimnice u cestovatele do Gambie byl publikován v roce 2001, kdy zemřela 47 letá neočkovaná Belgičanka. V Senegalu byla naposledy hlášena žlutá zimnice rovněž v roce 2001. Tehdy byly zaznamenány 3 případy v lokalitách K'dougou a Saraya na hranicích s Mali. Následoval masivní očkování místní populace.
Světová zdravotnická organizace upozorňuje, že žlutá zimnice v subsaharské Africe je opět na vzestupu. Proočkovanost populace s výjimkou Gambie je zvláště v Západní Africe nízká a pravidelně se objevují epidemie, vázané na sylvánní (lesní, džunglovou) formu přenosu infekce (zdroj - divoká zvířata, ale ne člověk). Od 90. let byla taková ohniska hlášena z Ghany, Gabonu, Liberie, Senegalu, Beninu, and Pobřeží Slonoviny.
Přestože většina těcho zemí nevyžaduje od cestovatelů doklad o očkování proti žluté zimnici (pokud nepřijíždí z jiných zemí s jejím výskytem), je očkování před cestou nanejvýš vhodné.

Zdroj: ProMed mail arch. č. 20181123.6160612

MUDr. Pavel Slezák, 26.11.1969, 14:49.