Indie: ZIKA virus

26.11.2018

Druhé ohnisko výskytu onemocnění virem ZIKA v Indii bylo v listopadu hlášeno ze státu Madhjapradéš v centrální Indii. Aktuálně je výskyt viru zaznamenán v 6 okresech. V září bylo první nové ohnisko infekce hlášeno ze sousedního státu Rádžasthán na severozápadě Indie.
Virus ZIKA byl poprvé zaznamenán v 50. letech v Africe. Medicínsky významným se ale stal až od roku 2015 při epidemii onemocnění v Brazílii a USA, kdy byla potvrzena souvislost mezi infekcí v těhotenství a vrozeným postižením plodu (mikrocefalie - neobvykle malá hlava, postižení zraku, sluchu, kostí a kloubů). Navíc se prokázalo, že virus ZIKA je přenosný také pohlavním stykem, kdy infikovaní muži mohou vylučovat virus v semeni až 6 měsíců po nákaze. Infekce virem ZIKA přitom nemusí být u dospělého vůbec rozpozána, bezpříznakové průběhy jsou časté.
V prevenci onemocnění virem ZIKA se lokálně uplatnují postupy k omezení výskytu přenašečů - komárů a používání moskytiér, zvláště u těhotných žen. Těhotným cestovatelkám do oblastí s vysokým rizikem přenosu viru se doporučuje cestu odložit na období po porodu. Vzhledem k možné bezpříznakové infekci se nedoporučuje otěhotnět ještě 2 měsíce po opuštění oblasti s rizikem přenosu. K prevenci sexuálního přenosu je doporučována sexuální zdrženlivost a používání kondomů u mužů až 6 měsíců po návratu z oblasti s intenzivním přenosem viru ZIKA.
Vzhledem k výše popisováným novým ohniskům byla Indie zařazena do skupiny zemí s vysokým rizikem ZIKA viru na cestovatele se proto vztahují doporučení, uvedená v předchozím odstavci.

Zdroje:
ProMed mail arch. č. 20181125.6164262
ZIKA VIRUS TRANSMISSION: CHANGE TO RISK CATEGORY, RAJASTHAN, INDIA, NaTHNaC, Travel Health Pro, 17 Oct 2018.