Itálie: úmrtí na vzteklinu (Tanzánie - Zanzibar)

19.12.2019
Itálie publikovala případ úmrtí na vzteklinu po návratu ze Zanzibaru.
Obětí se stal 44 letý italský obchodník, který na začátku září 2019 odjel s rodinou na dovolenou na ostrov Zanzibar v Tanzánii. Druhý den po příletu ho při procházce na pláži pokousal pes. Nechal se ošetřit v místním zdravotním středisku a obdržel i očkování proti vzteklině. Nebylo však podáno sérum s protilátkami.
Následně dokončil dovolenou a ještě 2 týdny po návratu do Itálie neměl žádné zdravotní obtíže. Až koncem září vyhledal lékaře pro bolestivé svalové křeče a vysoký krevní tlak. 8. října již musel být hospitalizován pro dechové obtíže. Stav se dále zhoršoval a přes intenzivní péči pacient 19. listopadu 2019 zemřel.
Podle dostupných informací muž trpěl nespecifikovanou autoimunitní nemocí, kvůli které užíval kortikoidy, léky tlumící imunitu. Tuto informaci však při ošetření poranění nesdělil. Proč v rozporu se standardními postupy nebylo po poranění, kromě očkování, podáno i sérum není známo. Svoji roli mohla sehrát jeho obtížná dostupnost, cena i fakt, že výskyt vztekliny na Zanzibaru je ve srovnání s jinými africkými zeměmi nízký.
Zanzibar intenzivně očkuje psy proti vzteklině. V roce 2015 byl blízko vyhlášení území, jako prostého psí vztekliny. Záměr vymýtit tuto nemoc u psů však zatím, jak je vidět, nebyl úspěšný.
Zdroj: ProMed mail arch.č. 20191210.6832827
Cestovatelům se očkování proti vzteklině před cestou doporučuje zejména při inividuálním cestování, při dlouhodobých cestách, nebo v případě, kdy lze užší kontakt se zvířaty předpokládat. Limitují je často nedostatek času do odjezdu. Standardní pre-expoziční očkovací schéma spočívá v aplikaci 3 dávek v intervalu 0 - 7 - 21 až 28 dní. Obecě je dobré se přímého kontaktu se zvířaty vyvarovat. Pokud dojde k poranění, ránu vymýt mýdlem a desinfikovat (nejlépe virucidním desinfekčním prostředkem, např. na bázi jódu). Poté vyhledat zdravotnické ošetření. V obastech s rizikem vztekliny se má post-expoziční profylaxe zahájit nejlépe do 3 dnů po poranění. Podává se jak vakcína, tak sérum s protilátkami, vše v několika dávkách. Zvláště osoby imunokompromitované (s onemocněním, nebo léčbou, která tlumí imunitu) by neměly brát poranění zvířetem ve všech oblastech světa na lehkou váhu.
MUDr. Pavel Slezák, 19. 12. 2019, 14:24.