Japonsko: Japonská encefalitida

3.8.2023

Úřady prefektury Kumamoto na jihu Japonska (Kjúšú) varování pro obyvatelstvo před možným šířením viru japonské encefalitidy. Při rutinním testování vepřů byly zjištěny protilátky proti tomuto viru, svědčící pro nákazu cca před 2 týdny. Úřady doporučují ochranu před poštípáním (oblečení, repelenty) a likvidaci potenciálních líhnišť komárů. V Japonsku je také dostupná vakcína proti Japonské encefalitidě.
Japonská encefalitida je endemická v jižní, jihovýchodní, výhodní Asii a v západním Pacifiku. Samotné Japonsko je severní hranicí jejího výskytu. Zatímco v zemích jižní a jihovýchodní Asie je toto onemocnění nejčastějším, vakcinou preventabilním, zánětem mozku, v Japonsku je její výskyt spíše sporadický. V loňském roce 2022 bylo v Japonsku hlášeno 5 případů onemocnění, v letošním roce 2023 zatím ještě žádný.
Přesto může být počet nakažených lidí mnohonásobně vyšší, protože většina případů infekce probíhá bezpříznakově. Onemocnění je závažné potenciálními trvalými následky (ochrnutí) včetně úmrtí.
Očkování evropských cestovalů do Japonska má smysl při delším pobytu (měsíc a déle) s převahou pobytu na venkově, zvláště v jižních částech země.

MUDr. Pavel Slezák, 3.8.2023, 9:54.

Zdroj: ProMed mail arch.č. 20230803.8711540.