Koronavirus a Afrika

10.4.2020
V probíhající pandemii nového typu koronaviru se informace soustředí především na nejpostiženější státy. Čínu a Jižní Koreu v Asii, Itálii, Španělsko, Francii či Německo v Evropě a Spojené státy americké na americkém kontinentě. Stranou však zůstává celá řada zemí, které kvůli chudobě a zaostalému zdravotnictí jsou v obrovském riziku. Řada těchto zemí se nachází na Africkém kontinentě.
Níže odkazovaný článek varuje před nebezpečím, které představuje průdký nárůst urbanizace afrického kontinentu v posledních 11 letech. Africká populace nyní dosáhla 1,1 miliardy a podle odhadů se má tento počet do roku 2050 zdvojnásobit. Velká část lidí už dnes žije v naprosto nevyhovujících podmínkách v přelidněných předměstích nových velkoměst a v živelně rostoucích slumech. Jejich obydlí jsou vystavena z odpadního materiálu, postrádají tekoucí vodu, elektřinu. Není řešena likvidace odpadů. Obyvatelé žijí pod hranicí chudoby a musí se zabývat neřešitelnými dilematy - utratit poslední peníze za jídlo, nebo medikamenty?
Na druhou stranu má Afrika s krizemi a katastrofami bohaté zkušenosti. A to včetně epidemií infekčních nemocí v nedávné době. Vzpomeňme na epidemii horečky Ebola v západní Africe v roce 2014. Ta si tehdy vyžádala více než 11 tisíc obětí. S epidemií Eboly, stejně jako s trvající občanskou válkou se potýká těžce zkoušená DR Kongo. V březnu 2020 byl ohlášen první případ onemocnění COVID-19 z města Goma, které je známo právě jako poslední ohnisko horečky Ebola. Je možné, že kvůli Ebole přijatá opatření (kontrolní a dezinfekční stanoviště s termometrií) brání ve větším rozšíření koronaviru.
Zdroj: ProMed mail arch. č.  20200410.7207551 - David Sanderson: Coronavirus an ‘existential threat’ to Africa and her crowded slums. The Conversation, Apr 9, 2020.