Koronavirus SARS-CoV-2, COVID 19, shrnutí

27.3.2020
Pokles počtu nakažených stále hlásí jen dvě země: Čína a Jižní Korea.
Česká republika, stejně jako většina evropských států je mezi zeměmi s komunitním přenosem nákazy, které vykazují více než 1000 případů onemocnění.
USA hlásí více případů onemocnění než Čína. Naopak v případě Iránu se přírůstky nově nakažených zpomalují. Nárůst pokračuje v Itálii i ve Španělsku. Prudké nárůsty zaznamenaly i země s nižšími počty nakažených: Thajsko, Rumunsko, nebo Saúdská Arábie.
Závažnost pandemie by se měla hodnotit ne podle počtu nakažených, ale podle dopadů na zdravotní systém. A to nejen na úrovni států, ale i regionů (Lombardie, New York).
Stále více států přijímá ta nejtvrdší opatření včetně uzavření výroby a omezení pohybu osob. To však přináší a do budoucna ještě přinese další mimo-zdravotní dopady pandemie. Především ekonomické. Omezení pobybu osob vede v některých státech i k problémům s návratem cizinců do jejich zemí. I Češi, např. v Indii mají nyní velké problémy dostat se z odlehlých oblastí do center, odkud by mohli být repatriování. Mezinárodní turistický ruch fakticky ustal.
Naopak Česká republika vyjmula ze seznamu vysoce rizikových zemí Čínu a Jižní Koreu. Vzhledem k trvajícímu zákazu vycestování to však nemá praktické dopady.
Nárůst počtu nemocných v ČR může souviset jak s masivním rozšířením testování, tak s novými clustery nemocí v zařízeních pro seniory a dlouhodobě nemocné, které se v tomto týdnu objevily. Tato ohniska mohou v dalších dnech vést k nárůstu počtu vážně nemocných a zemřelých.
Rozhodující ve zvládnutí pandemie je zřejmě co největší omezení vzájemného kontaktu obyvatel. V zemích a regionech, kde byla opatření nejpřísnější a kde je obyvatelé dokázali respektovat je nyní situace příznivější. Rizikové jsou zejména národní a náboženské svátky. Na začátku epidemie v Číně to byl čínský Nový rok. V Iránu mají nyní perský Nový rok a podobné obavy. V Evropě a Americe budou tímto průbířským kamenem zřejmě křesťanské Velikonoce.
V Kongu místo oslav přerušení epidemie Eboly začínají znovu počítat nemocné a oběti. Tentokrát koronaviru. Mají 54 případů a 4 úmrtí.
Kromě hlednání léku, vakcíny či jednodužších diagnostických metod se vědci soustředí i na řešení nedostatku ochranných prostředků a plicních ventilátorů ve zdravotnictví. Byla např. publikována studie hodnotící dekontaminaci respirátorů pomocí ultrafialové germicidní lampy.
Zdroje:
ProMed mail arch.č. 20200327.7149046
zprávy z českých i zahraničních médií
vlastní úvahy autora
MUDr. Pavel Slezák, 27.3.2020, 17:31