Mongolské Národní centrum pro zoonózy publikovalo informaci o onemocnění bubonickou formou moru u muže z hlavního města Ulanbataru, který konzumoval maso ze svišťů (Svišť tarbagan, Marmota sibirica). Pět dalších osob je rovněž v izolaci a je sledováno pro možnou nákazu.
Dříve, 29.7.2023 potvrdil laboratorní test stejnou nákazu u 21 letého pastevce z provincie Gobi-Altai. V období 2020 - 2022 bylo v Mongolsku hlášeno 9 případů onemocnění lidí, z nich 4 pacienti zemřeli.
Úřady připomínají zákaz konzumace svištího masa, které je však velmi oblíbené a je považováno za delikatesu.
Mongolsko je zemí s endemickým výskytem moru. Podle nejnovějších studií je v zemi 137 příprodních ohnisek moru v 17 provinciích (aimag). Většina ohnisek je koncentrována v západních oblastech země při hranicích s Ruskem a Čínou.
Přenašečem moru je blecha morová (Xenopsylla cheopis), rezervoárem jsou divoká zvířata, zejména hlodavci. K nákaze může dojít poštípáním, ale i manipulací s nakaženými zvířaty, nebo konzumací jejich masa (bubonická forma). Sekundární forma moru u člověka (po zasažení plic) je přenosná mezi lidmi kapénkovou nákazou a může vést k rozvoji rychlých epidemií.
Pro cestovatele do endemických oblastí platí zejména doporučení v oblasti hygieny potravy. Tj. nekonzumovat špatně tepelně upravené maso a pokud možno se zcela vyhnout konzumaci masa z divokých zvířat, zejména hlodavců. Očkování proti moru se běžně nepoužívá. V ohniscích plicního moru bývá doporučována profylaxe antibiotiky.
MUDr. Pavel Slezák, 9.8.2023, 10:11
Zdroje: ProMed mail arch.č. 20230808.8711611