Očkování pro cesty po ČR

2.6.2020

Také pro cestování po České republice je vhodné dodržovat učitá pravidla prevence a ochrany zdraví, ke kterým patří i očkování.

Aktuálně je důležité zejména očkování proti klíšťové encefalitidě. Uplynulá zima byla velmi mírná, květen relativně vlhký. To jsou podmínky, které napomáhají vývoji klíšťat. Údaje o jejich výskytu, stejně jako první statisitky nemocnosti na klíšťovou encefalitidu a lymeskou borreliózu v letošním roce, napovídají, že by rok 2020 mohl být z hlediska nemocí, přenášených klíšťaty poměrně dramatický. Optimální čas na očkování je sice mimo sezónu. Očkovat se však dá celoročně. Plánujete-li dovolenou v ČR, nechte se naočkovat třeba i nyní. Nezapomínejte také na pravidelná přeočkování po 3 - 5 letech podle věku a počtu dávek.

V ČR se stále vyskytuje virový zánět jater (hepatitida, žloutenka) typu A. Nemoc se přenáší vodou, jídlem, kontaktem s kontaminovanými předměty (např. na veřejných místech, v hromadné dopravě apod.). Vyskytuje se v podobě ojedinělých i hromadných výskytů celoročně. Očkování proti žloutence typu A by tak mělo být i pro pobyt v ČR pravidlem. Lze využít výhodné kombinované vakcíny proti hepatitidám typu A a B.

Stále trvá riziko nového šíření nákazy spalničkami. Epidemie, proběhlé hlavně v roce 2018 a 2019 prokázaly, že velká část populace není proti tomuto onemocnění dostatečně chráněna. Kromě pravidelného očkování dětí od 13.měsíce věku je vhodné přeočkovat dříve očkované dospělé, narozené v 70. a první polovině 80. let. Mladší dospělí si v případě pochybností mohou nechat vyšetřit hladinu protilátek proti spalničkám v krvi.

V souvislosti s pandemií nemoci COVID-19 se diskutuje vhodnost očkování proti nemocem, které mají podobný průběh, nebo mohou onemocnění fatálně zkomplikovat. Jedná se zejména o očkování proti pneumokokům a proti chřipce. Sezóna očkování proti chřipce nastane na podzim. Vakcína by měla být k dispozici na konci září. Očkovat proti pneumokokům však lze už nyní. Osoby nad 65 let mají očkování proti chřipce i pneumokokům hrazené ze zdravotního pojištění. Riziko však je i u mladších. Očkování proti pneumokoku lze doporučit všem osobám ve věku 50 let a starším.

Samozřejmostí v našich podmínkách je i pravidelné přeočkování proti tetanu. Mělo by se provádět v dospělosti jednou za 15 let. Blížící se termín očkování proti tetanu může být dobrou příležitostí k rozšíření přeočkování na kombinovanou vakcínu proti tetanu, záškrtu a dávivému (černému) kašli (pertusi). Dávivý kašel se v ČR, stejně jako v jiných zemích Evropy i světa vyskytuje i u dospělých. Je to nepříjemné onemocnění, které může vážně potrápit dlouhotrvajícím záchvatovitým kašlem. Nemocný dospělý (i bezpříznakový nosič) pak může být zdrojem infekce pro novorozence, nebo kojence v rodině. Děti do 6 měsíců věku si ještě nemohly samy vytvořit imunitu a pokud nezískaly protilátky od matky kojením, jsou v případě onemocnění dávivým kašlem ohroženy na životě. Doporučuje se očkování zejména rodičům a prarodičům v rodinách, kde se očekává nový "přírůstek", stejně jako i těhotným ženám.

Meningokokové infekce se přenáší vzdušnou cestou, tedy podobně jako koronavirus. Bakterie způsobují záněty mozkových blan a závažné i smrtcí infekce zejména u malých dětí, adolescentů a mladých dospělých do 30 let. Očkování proti meningokokům tak zvláště pro tyto věkové kategorie může patřit i ke "standardní" výbavě pro cestování. K dispozici jsou dva druhy vakcín. Kombinovaná, čtyřsložková, která zajišťuje základní ochranu proti nejnebezpečnějším skupinám meningokoků a pak samostatná vakcína proti meningokoku skupiny B, který se v ČR, ale i v celé Evropě vyskytuje nejčastěji.

Vhodným doplňkem, opět zejména v rodinách s malými dětmi, může být také očkování proti planým neštovicím. V dospělosti se provádí u osob, které onemocnění dosud neprodělaly. Před očkováním je možné provést vyšetření hladiny protlátek. Očkování proti pásovému oparu zatím v ČR možné není. Vakcína Zostavax již nemá registraci a nová vakcína zatím nebyla do Evropy dovezena. Používá se jen v USA.

 

MUDr. Pavel Slezák, 2.6.2020, 9:21.