Očkování proti chřipce

20.9.2018

Stejně jako v předchozích letech, s nastupujícím podzimem přichází období vhodné pro očkování proti chřipce.
Kvůli vysoké variabilitě viru chřipky je zatím stále nutné se očkovat před každou další nastupující sezónou.
Už v době vrcholící epidemie chřipky v únoru letošního roku vydala Světová zdravotnická organizace doporučení pro složení chřipkových vakcín pro sezónu 2018/2019 na severní polokouli. Pro čtyřsložkové vakcíny se doporučují kmeny
- A/Michigan/45/2015 (H1N1)pdm09-like;
- A/Singapore/INFIMH-16-0019/2016 (H3N2)-like;
- B/Colorado/06/2017-like (B/Victoria/2/87 linie);
- B/Phuket/3073/2013-like (B/Yamagata/16/88 linie).
U třísložkových vakcín se pak používá jen jeden typ viru chřipky B a to B/Colorado/06/2017-like (B/Victoria/2/87 linie).
Pro sezónu 2018/2019 se mění dva ze čtyř doporučených kmenů.

Očkování je vhodné u dospělých, dětí od 6 měsíců věku a mladistvých. Cílem očkování je snížit pravděpodobnost chřipkové infekce s možnými přidruženými komplikacemi. Je zvláště vhodné pro osoby ve věku nad 65 let, s chronickým onemoněním plic a dýchacích cest, srdce a cév, ledvin, diabetiky a další chronické pacienty s oslabeným imunitním systémem. U všech těchto osob může onemocnění chřipkou proběhnout velmi závažně včetně selhání základních životních funkcí s trvalými následky, nebo i smrtí.
Očkování je vhodné také pro jinak zdravé osoby, které by však mohly být zdrojem infekce pro rizikové jedince, uvedené v předchozím odstavci (tj. rodinné příslušníky, zdravotníky, sociální pracovníky).
Očkování se doporučuje i těhotným ženám a to v kterékoliv fázi těhotenství. Onemocnění chřipkou může průběh těhotenství a vývoj plodu výrazně negativně ovlivnit.
Očkování proti chřipce má význam i z ekonomického hlediska. Opakovaně je prokazováno, že očkování zaměstnanců proti chřipce má vliv na snížení sezónní nemocnosti a zvýšení produktivity práce.
Očkování je plně hrazeno ze zdravotního pojištění osobám nad 65 let věku a s vyjmenovaným chronickým onemocněním. Většina zdravotních pojišťoven umožňuje čerpat příspěvek na nehrazená očkování i pro očkování proti chřipce u samoplátců. Cena za očkování se oproti loňskému roku zásadně nemění.

Současné chřipkové vakcíny jsou velmi dobře snášené. Neobsahují živé virové částice, proto nemohou způsobit onemocnění chřipkou. Nejčastější nežádoucí reakce po očkování jsou místního charakteru, jako bolestivost, zarudnutí, otok a odeznívají bez léčby během několika dnů. Zvýšená teploty, horečka, zimnice jsou počítány mezi vzácné reakce. Je však třeba mít na paměti, že očkování chrání pouze proti chřipkovému viru. Během podzimu se obvykle zvyšuje četnost výskytu jiných respiračních infekcí. Relativně často pak mohou postihnout očkovaného v časové koincidenci s očkováním a jsou pak vydávány za nežádoucí reakce. Očkovaný by v době očkování a cca 2 týdny před ním neměl mít žádné akutní infekční onemocnění. Nejméně 1 den před a po očkování je vhodný fyzický klid, nebo alespoň omezení zátěže.

Zdroje:
ProMed mail arch.č. 20180225.5644013.
Kynčl J.: Očkování proti chřipce. www.szu.cz, 5.9.2018.