Očkování proti klíšťové encefalitidě

29.3.2023

Očkujeme proti klíšťové encefalitidě celoročně všechny zájemce od 3 do 50 let.

Nad 50 let věku je očkování proti klíšťové encefalitidě hrazeno přímo ze zdravotního pojištění. Vzhledem k nemožnosti uzavřít smlouvu se zdravotními pojišťovnami nemůžeme v tomto režimu očkování osob starších 50 let provádět. Je třeba se obrátit např. na svého praktického lékaře.

Ochrana proti nemoci se vytváří 2 týdny po 2. dávce. V sezóně lze u jinak zdravých jedinců očkovat ve zkráceném intervalu 14 dnů. Běžný rozestup mezi první a druhou dávkou je 1 měsíc. Třetí dávka se podává za rok. První přeočkování za 3 roky, další po 5 letech (platí pro osoby do 60 let).

Klíšťová encefalitida se vyskytuje zejména ve střední a východní Evropě. Česká Republika patří mezi země s vůbec největším výskytem tohoto onemocnění.

Počty případů klíšťové encefalitidy v ČR každoročně stoupají. S věkem vzrůstá pravděpodobnost závažnějších průběhů a trvalých následků (invalidita, ochrnutí) i smrti.

Na rozdíl od lymeské boreliózy, kterou klíšťata také přenáší, nelze klíšťovou encefalitidu léčit antibiotiky.

Očkování proti klíšťové encefalitidě by mělo patřit ke standardnímu očkování všech lidí, kteří dlouhodobě žijí v České republice.

Aktuální ceny vakcín najdete v ceníku.