Očkování proti meningokokům může chránit i před kapavkou

19.4.2022

Překvapivé i když ne zcela neočekávané závěry několika studií potvrdily, že čtyřsložkové vakcíny proti meningokokům skupiny B (v ČR je registrována vakcína Bexsero) vytváří tzv. zkříženou imunitu nejen proti jiným typům meningokoka, než které jsou ve vakcíně obsaženy, ale i proti příbuzné bakterii Nesisseria gonorrhoae, která je známá jako původce pohlavně přenášené nemoci - kapavky.
Ve studiích (viz zdroj) byly zkoumány vysoce proočkované populace adolescentů a mužů, majících sex s muži a byla pozorována účinnost očkování proti onemocnění kapavkou až 40%. Význam tohoto zjištění roste ve světle aktuálních vzestupných trendů kapavky ve světě a s narůstajícím podílem kmenů s rezistencí k dosud používaným antibiotikům.
Kapavka se velmi dobře šíří pohlavním stykem. 10 - 15% mužů a až 80% infikovaných žen přitom prodělává infekci bezpříznakově, což rychlosti šíření dále napomáhá. Neisseria gonorrhoae způsobuje nejčastěji záněty močové trubice. U žen může neléčená kapavka vést k infertilitě, tedy neplodnosti. Infikovaná, těhotná žena může nakazit své dítě během porodu. Infekce bakterií, způsobující kapavku také zvyšuje riziko nákazy HIV.
Zjištěné skutečnosti budou vyžadovat další zkoumání. Přesto se tím otevírá další cesta k řešení infektiologických a epidemiologických problémů, obzvlášť v některých specifických populacích (muži, mající sex s muži, uživatelé drog a další).

Zdroj: ProMedmail arch.č. 20220416.8702658

MUDr. Pavel Slezák, 19.4.2022, 14:21.