Poliomyelitida, přenosná dětská obrna

21.2.2019

Dříve celosvětová infekční hrozba, dětská přenosná obrna, latinsky poliomyelitis, je před výmýcením. Tzv. divoký poliovirus nyní cirkuluje už pouze v Afghánistánu a Pákistánu, kde jsou ještě zaznamenávány případy onemocnění. V letošním roce zatím tři.
V dalších zemích světa jsou zaznamenávány případy onemocnění virem, derivovaným ze živé vakcíny proti poliomyleitidě. K takovým případům dochází, pokud proočkovanost poklesne pod kritickou mez a vakcinální kmen viru se může pasážovat přes neimunní osoby. Postupně zmutuje a získá opět ztracenou schopnost vyvolat onemocnění. V roce 2018 bylo zaznamenáno celosvětově 104 takových případů. Nově byl zaznamenán jeden případ v Indonésii. Dříve byly případy hlášeny např. z Nigérie, Nigeru, DR Kongo, Papuy Nové Guiney, Mosambiku či Somálska.
V zemích, kde již došlo k eliminaci viru je proto třeba přejít na očkování neživou injekční vakcínou, aby v budoucnu, po vymýcení nemoci, bylo možné očkování ukončit.
S úbytkem počtu onemocnění musí naopak zesilovat intenzita hlášení a epidemiologických šetření všech případů, které by s poliomyelitidou mohly souviset (tzv. epidemiologická bdělost - surveillance). Kromě prokázáných onemocnění se tak např. sledují i klinicky podobné případy ochrnutí (akutní chabé parézy - AFP), které je třeba důsledně na možnou přítomnost polioviru vyšetřovat.
Poliomyelitida je tedy sice před vymýcením, doba, kdy ji bude možné prohlásit za minulou hrozbu, však zatím nepřišla. Může trvat ještě mnoho let, než nastane.

Zdroje:
International Society for Infectious Diseases, Poliomyelitis Global Update, Thu 14 Feb 2019.