Rusko, Sibiř: hybridní klíšťata

9.6.2020
Letošní mírná zima na severní polokouli zasáhla i rozsáhlé oblasti Sibiře. Více než kdy jindy se rozmnožila klíšťata. A více než kdy jindy jsou zaznamenávány hybridní druhy, kříženci, mezi nejčastějším klíštětem v oblasti Ruska, Ixodes persculatus, a východním druhem, Ixodes pavlovski. Tito "mutanti" kombinují z pohledu přenosu infekcí ty nejhorší vlastnosti obou druhů. Kříženci jsou pozorováni od roku 2015 a jejich populace se rok od roku zvyšuje.
V oblasti Novosibirsku zaznamenali 150% nárůst ošetření lidí po přisátí klíštěte. Už 22 osob bylo pak hospitalizováno s akutním klíšťovým zánětem mozku (encefalitidou). Ve Sverdlovsku na Urale bylo ošetřeno více než 17 tisíc osob po přisátí klíštěte, z toho skoro 5 tisíc dětí. 36% z nich bylo následně diagnostikováno s Lymeskou boreliózou.
Nárůst onemocnění, přenášených klíšťaty významně zatěžuje zdravotnický systém v sibiřské oblasti. Zdravotnická zařízení jsou přitom již tak přetížena probíhající epidemií koronaviru. Nedostatek vakcín a séra (specifického imunoglobulinu) byl hlášen z Chabarovského či Kemerovského regionu.
V Rusku se používají dvě vakcíny proti klíšťové encefalitidě. Evropské vakcíny vykazují zkříženou imunitu i na východní poddruhy viru. Proti Lymeské borelióze zatím účinná  vakcína není. Při záchytu v časném stadiu se však dá úspěšně léčit antibiotiky.
Zdroj:
ProMed mail arch.č.20200608.7441189.
Na Sibiři bojují se zmutovanými klíšťaty. Novinky.cz, 2. 6. 2020, 11:12.
 
MUDr. Pavel Slezák, 9.6.2020, 9:32.