Spalničky, svět, Evropa, ČR

14.2.2019

Spalničky jsou znovu celosvětovým epidemiologickým problémem už několik let. Podle údajů Světové zdravotnické organizace onemocnělo spalničkami v evropském regionu v loňském roce (2018) 82 tisíc osob a zemřelo 72 nemocných, převážně dětí do 1 roku. Největší nemocnost hlásí hlavně státy ve východní Evropě a Izrael, vysoké počty nemocných jsou však zaznamenávány také v Itálii či Francii.
Ve Spojených státech amerických jen v lednu 2019 bylo evidováno 79 nových případů spalniček, což je už jedna pětina celkového počtu hlášených případů v roce 2018.
Prudký nárůst spalniček je však zaznamenáván i na jinch kontinentech - v Latinské Americe (Brazílie, Venezuela), v Asii (Indonésie, Filipíny) i v Africe.
V České republice onemocnělo v roce 2018 více než 200 osob, jen za leden 2019 bylo hlášeno už téměř 50 dalších.
Za příčinu novodobého šíření nemoci, která už byla považována za blízkou vymýcení, je považována zejména klesající proočkovanost populace. Ve stále více zemích se rozrůstají skupiny obyvatel, které nejsou očkovány, nebo u kterých imunita již není dostačující. Podílí se na tom jak antivakcionistické lobby, jejichž aktivity vedou k odmítání očkování, tak nesprávné postupy při výrobě, skladování a aplikaci vakcín v počátcích hromadného očkování v 70. letech minulého století.
Jedinou možnou prevencí spalniček je očkování. Je naprosto nutné, aby všechny děti, jejichž zdravotní stav to umožňuje, byly řádně očkovány dvěma dávkami vakcíny podle platného očkovacího kalendáře země, ve které žijí. U dospělých, kteří nebyli řádně očkováni, nebo byli očkování v 70. letech (často jen jednou dávkou vakcíny) je vhodné přeočkování.

Zdroje:
ProMed mail arch.č. 20190208.6305944
Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví ČR