Svět: poliomyelitida (přenosná dětská obrna)

27.8.2019
Úsilí světového společenství o eradikaci poliomyelitidy pokračuje. Nigérie již tři roky po sobě nezaznamenala výskyt "divokého" polioviru a je tak spolu s celým Africkým regionem na dobré cestě k vyhlášení eliminace divokého viru. Stále však přetrvávají ohniska v Afghánistánu a Pákistánu. Počty hlášených případů obrny jsou ve srovnání s loňským rokem 2018 letos dokonce vyšší. K 22.8.2019 bylo v těchto dvou zemích (a pouze v nich) hlášeno 66 případů paralýz, způsobených divokým poliovirem. Za stejné období roku 2018 to bylo "jen" 33 případů.
Dalším problémem celosvětové polioeradikace zůstává cirkulující z vakcíny derivovaný poliovirus (cVDPV). Ten se uplatňuje zejména tam, kde není proočkovanost živou poliovakcínou optimální. Vakcinální viry se tak pasážují na neimunních jedincích až znovuzískají ztracenou virulenci - schopnost vyvolávat onemocnění podobné poliomyelitidě včetně nevratných ochrnutí. Onemocnění cVDPV či nálezy viru v odpadních vodách jsou hlášeny zejména z afrických zemí (Nigérie, Kamerun, Togo, Benin, Angola, Kongo, Somálsko). V menší míře také z Asie (Barma, Papua, Čína).
Přehlednou mapu výskytu poliomyelitidy ve světě lze nalézt na stránkách polioeradikačního programu polioeradication.org.
Do všech zemí s výskytem divokého či vakcinálního polioviru se doporučuje cestovat s kompletním očkováním proti poliomyelitidě. Pokud cestovatel nebyl přeočkován v posledních 10 letech měl by být očkován 1 dávkou inaktivované poliovakcíny před cestou.
MUDr. Pavel Slezák, 27.8.2019, 15:36