Světový den malárie: očkování proti malárii?

4.5.2022

Již 15 let si připomínáme Světový den malárie vždy 25. dubna. Letošním tématem Světového dne maláre bylo využití inovací ke snížení zátěže malárií a záchraně životů. Světová zdravotnická organizace odhaduje více než 200 milionů onemocnění a 600 tisíc úmrtí ročně. 95% případů malárie přitom připadá na Africký region a 80% případů malárie je evidováno u dětí do 5 let.
To jsou všechno důvody, proč má lidstvo vyvíjet úsilí na všech frontách k potlačení výskytu tohoto onemocnění. Možnosti tu jsou. Od omezování výskytu přenašečů (komárů rodu Anopheles) přes zajištění dostupnosti impregnovaných moskytiér, léčby až po využití očkování. Vakcína proti malárii je vyvíjena po desítky let. V loňském roce byla Světovou zdravotnickou organizací poprvé doporučena pro širší využití rekombinantní proteinová RTS,S vakcína (vyráběná společností GSK a registrovaná EMA pod obchodním názvem Mosquirix). Vakcína nemá ve srovnání s jinými, běžně používanými vakcínami příliš velkou účinnost (46 - 56%). Ani přetrvání ochrany po očkování není dlouhodobé (nejvýše 4 roky). Při hromadném použití u malých dětí od 6 týdnů do 17 měsíců věku však dokáže snížit nemocnost i úmrtnost. Dokázala to pilotní studie na více než 1 milionu očkovaných dětí v Ghaně, Keni a Malawi. Aktuálně už byly RS,S vakcínou očkovány více než 3 miliony dětí.
Pro cestovatele zatím není vakcína proti malrii vhodná. Její účinnost u dospělých byla v klinických studiích mizivá. Vakcína je určena spíše pro strategické užití v nejvíce postižených zemích. To je ostatně podobná situace jako s očkováním proti jiné nemoci, přenášené komáry, horečce Dengue.
Cestovatelům tak zatím nezbývá než se spolehnout na ochranu před poštípáním (moskytiéry, repelenty) a antimalarickou profylaxi (preventivní užívání léků). Přesto, nebo právě proto je třeba riziko malárie nepodceňovat. I přes clonu jiných aktuálních nemocí (tropické virové horečky, HIV, COVID-19) je malárie stále významným cestovatelským rizikem. Při cestě do zemí, kde se vyskytuje, vždy konzultujte vhodnost předpisu antimalarik s lékařem se zkušenostmi v oblasti cestovní medicíny. Preskripci antimalarik je možné provést jako poslední, někdy i jediné opatření třeba i těsně před cestou.

Zdroje:
ProMedmail arch.č. 20220503.8702997
PATH, Malaria Vaccine Initiative
World Health Organization: Malaria fact sheet
European Medecines Agency: Mosquirix, Dengvaxia

MUDr. Pavel Slezák, 4.5.2022, 7:49.