Světový den malárie

1.4.2022

Každoročně se 25. března připomíná Světový den malárie. Malárie je parazitární infekce, přenášená komáry s potenciálně závažným průběhem. Většina případů malárie, importovaných do Evropy je z Afriky, zejména pak ze zemí západní Afriky. V ČR byly za posledních 5 let nahlášeny 116 případů importované malárie. Za rok 2021 pak 10 takových případů. V letech 2016 - 2020 v ČR zemřelo podle údajů Českého statistického úřadu na malárii 31 osob.
Celosvětově ovlivnila pandemie COVID-19 také dostupnost diagnostiky a léčby malárie, stejně jako kvalitu statistických dat a úroveň preventivních opatření. Cestovatelé do malarických oblastí by tak měli mít na paměti, že dostupnost prevence, diagnostiky a léčby může být ve srovnání s lety před pandemií zhoršená. V řadě zemí byly přerušeny preventivní zásahy, jako omezování líhnišť komárů a desinsekce.
Cestovatel do malarické oblasti by měl konzultovat svoji cestu optimálně 4 - 6 týdnů předem. Avšak i konzultace s odborným pracovištěm těsně před odjezdem má smysl. K prevenci onemocnění malárie vedou čtyři základní kroky:
1. RIZIKO: Znát riziko malárie v navštívených oblastech a aktivně se mu vyhýbat;
2. OCHRANA: V oblasti s výskytem malárie se chránit před poštípáním komáry (používáním vhodného oděvu, moskytiér, repelentů a insekticidů);
3. ANTIMALARIKA: Používat preventivně léky na malárii (chemoprofylaxe) podle doporučení specialistů na cestovní medicínu;
4. DIAGNOSTIKA A LÉČBA: V případě rozvoje možných příznaků malárie neprodleně vyhledat odbornou péči a informovat lékaře o pobytu v malarické oblasti.

Preventivní užívání antimalarik je vysoce efektivní, pokud jsou léky užívány tak, jak bylo lékařem předepsáno. Významně redukují riziko úmrtí na malárii, byť nezajistí 100% ochranu před infekcí. Proto je třeba se navíc chránit před poštípáním hmyzem a v případě příznaků včas vyhledat odbornou péči.
Příznaky malárie jsou především náhle vzniklá vysoká horečka, doprovázená zimnicí, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Nemocný může mít nechutenství, nevolnost, průjem, poruchy močení, může se objevit žloutenka či další příznaky. Je třeba mít na paměti, že inkubační doba malárie může být za některých okolností dlouhá dokonce až 1 rok.
Pro správnou diagnózu malárie je třeba udělat speciální testy z krve. Proto je důležité při návštěvě lékaře zmínit cestování do tropických zemí a možné riziko infekce malárií.


Upraveno podle World Malaria Day 2022: Malaria Reminder, 24 Mar 2022, Travel Health Pro, UK Health Security Agency.
Další zdroje:
Výskyt vybraných hlášených infekcí v České republice, počet případů v letech 2012 - 2021. Státní zdravotní ústav, 16. 3. 2021.
Zemřelí podle příčin smrti a pohlaví v ČR, krajích a okresech 2006 - 2020, Český statistický úřad, 15. 11. 2021.

MUDr. Pavel Slezák, 1.4.2022, 14:37