Turecko, Španělsko: Krymžsko-konžská hemorhagická horečka (CCHF)

23.6.2020
Další potenciálně smrtelnou nemocí (vedle klíšťové encefalitidy), přenášenou klíšťaty je krymžsko-konžská hemorhagická horečka (Crimean-Congo Heaemorrhagic Fever - CCHF). Onemocnění je způsobováno virem Nairovirus z čeledi Bunyaviridae. Endemicky se vyskytuje v jihovýchodní Evropě, na Blízkém Východě a ve Střední Asii, stejně jako v některých afrických zemích. Podobně jako například žlutá zimnice, nebo horečka Dengue, způsobuje virus CCHF horečnatý stav s krvácivými projevy. Smrtnost se pohybuje v různých zemích od 4% do 80%. Virus na člověka přenáší klíšťata rodu Hyalomma. Přenos je možný také kontaktem s krví a tělěsnými tekutinami nakažených zvířat či člověka. Očkování ani specifická léčba nemoci nejsou.
Turecko v letošním roce hlásí zvýšený výskyt CCHF v regionech na severu země. Dosud bylo registrováno 480 případů infekce a 15 osob zemřelo. Sezóna CCHF je přitom v Turecku teprve v polovině. Úřady apelují na opatrnost při pohybu v přírodě a při manipulaci se zvířaty. Je třeba se aktivně chránit před přisátím klíšťat používáním repelenů, vhodných oděvů (světlé, dlouhé nohavice a rukávy) a přisátá klíšťata včas odstraňovat.
CCHF se dále šíří Středomořím. Už druhý autochtonní (domácí) případ onemocnění zaznamenalo 11.6. také Španělsko. Pacient se nakazil od klíštěte v provincii Salamanca na konci května. První případ zaznamenalo Španělsko v roce 2016. Předpokládá se zavlečení infekce z Maroka.
V České republice, ani jinde ve střední Evropě klíšťata rodu Hyalomma nežijí [pozn.PS]
 
Zdroj: ProMed mail arch.č. 20200617.7466015
 
MUDr. Pavel Slezák, 23.6.2020, 14:58