Uganda: Horečka Marburg

23.11.2017

17.10.2017 informovalo ugandské ministerstvo zdravotnictví o výskytu horečky Marburg v oblasti Kween District. K 7.11. zemřely tři osoby. Všechny případy jsou v epidemiologické souvislosti (patří do jedné rodiny). V jednom případě nemocný před smrtí cestoval do sousední Keni. V postižených oblastech obou států probíhá aktivní vyhledávání nemocných a kontaktů.
Horečka Marburg patří spou se známější horečkou Ebola mezi tzv. virové hemorhagické horečky způsobované filoviry. Má podobný klincký obraz i průběh jako Ebola. Může se vyskytovat i u zvířat - primátů. Zdrojem nákazy jsou pravděpodobně některé druhy netopýrů (kaloňů).
Cestovatelům se doporučuje věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně a konzumovat jen dobře tepelně upravené maso. Vyhnout se konzumace masa z divoce žijících zvířat (tzv. bush meat). V případě návštěvy jeskyní se vyhýbat kontaktům s netopýry a obecně kontaktům se zvýřaty, jak živými, tak uhynulými. Nebezpečný je přímý kontakt s nemocnými a těly zemřelých, jakož i s jejich tělními tekutinami. K přenosu infekce může také dojít při zanedbání hygienických zásad při zdravotnickém ošetření. Je třeba trvat na použití jednorázových sterilních materiálů a zdravotnických prostředků.

Zdroj: 
TravelHealthPro, 15Nov2017.
[DrS1711230742]