Polsko: Klíšťová encefalitida

26.4.2023

V období od ledna do 15.3. 2023 bylo v Polsku hlášeno 47 případů klíšťové encefalitidy. Jedná se o významný nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2022, kdy bylo takto zaznamenáno 14 případů. Pro srovnání, v České republice bývá za období leden - březen hlášeno kolem 10 případů onemocnění, větší nemocnost bývá spíše na konci léta. V roce 2022 bylo v ČR nahlášeno 697 případů, což je 4. nejvyšší výskyt za posledních 10 let.
Klíšťovou encefalitidu, stejně jako některá další onemocnění (zejména lymeskou boreliózu) přenáší klíšťata Ixodes ricinu, rozšířená po celé Střední a Východní Evropě (mapa rozšíření z roku 2019).Klíšťata žijí v listnatých a smíšených lesích, v travnatých porostech, kapradí, v houštinách a křovinách. Stejně tak je dnes možné je nalézt i v městských parcích a v pásech zeleně v obydlených oblastech.
V případě přisátí klíštěte je nutné jej co nejdříve odstranit. Časový faktor hraje velkou roli při přenosu infekce (zejména u lymeské boreliózy, pozn. PS). Není správné aplikovat na přisáté klíště tuk, dezinfekci, makčat jej nebo otáčet s ním jakýmkoli směrem. Ideální je zachytit klíště pinzetou, nebo jiným podobným nástrojem co nejblíže ke kůži a vytáhnout jej. Následně místo po jeho přisátí ošetřit dezinfekcí, účinnou i proti virům.
Proti klíšťové enceflitidě, jako akutnímu virovému onemocnění, pro které není k dispozici účinný lék je důležité očkování.
Proti rozovji chronických forem lymeské boreliózy je důležité rychlé odstranění klíštěte a včasné nasazení antibiotik, pokud se objeví klinické příznaky. Jako první to bývá nebolestivé kožní zarudnutí kruhového charakteru o průměru kolem 10 cm i větší. Naopak preventivní užívání antibiotik po přisátí klíštěte, případně vyšetřování přisátých klíšťat na přítomnost borelií či viru klíšťové encefalitidy praktický význam pro ochranu jedince nemá.

Upraveno s využitím
ProMED mail arch.č. 20230425.8709683
Výskyt vybraných hlášených infekcí v ČR, leden - březen 2023, Státní zdravotní ústav
Výskyt vybraných hlášených infekcí v ČR, leden - prosinec 2022, Státní zdravotní ústav

MUDr. Pavel Slezák
26. 4. 2023, 15:46