Rusko (Sibiř) - nemoci přenášené klíšťaty

19.6.2020
Oblast Sibiře v Rusku je pravdelně sužována povodněmi, požáry, nově koronavirem a aby toho v roce 2020 nebylo málo i přemnoženými klíšťaty. Počet hlášených přisátí klíšťat jen v jednom, Kranojarském, regionu je v letošním roce čtyřnásobný, ve srovnání s předchozím rokem 2019. A to sezóna klíšťat teprve začíná. Promořenost klíšťat virem klíšťové encefalitidy je přitom velká. V Krasnojarsku byl virus detekován u klíšťat v 57 ze 61 administrativních  celcích.
Mírná zima a časný nástup jara vedl k nárůstu populací rezervoárových zvířat, zejména hlodavců. Na nich se klíšťata dále množí a předávají si i původce infekčních nemocí.
Navíc se objevila informace o nálezech hybridních klíšťat, kříženců dvou dosavadních druhů, které na sibiři žijí. Podle dosavadních výsledků jejich zkoumání se zdá, že i křženci budou schopni přenášet všechny původce infekčních nemocí, tak jako zdrojové druhy klíšťat (kromě klíšťové encefalitidy, lymeské boreliózy to je na Sibiři také klíšťová horečka Kemerovo a Sibřiský klíšťový tyfus). Podle některých odborníků mohu být hybridní klíšťata přizpůsobivější různým prostředím a schopné expanze na široké území.
Vzhledem k nedostatku vakcín a specifických imunoglobulinů, doporučují ruské úřady nevstupovat do volné přírody bez spolehlivé ochrany před klíšťaty (repelenty, oděv). Klíšťata se však vyskytují i ve městech v parcích a na dalších travnatých plochách.
Zdroj: ProMed mail, arch.č. 20200615.7472703
 
MUDr. Pavel Slezák, 19.6.2020, 11:16.