Španělsko: Krymsko-Konžská hemorrhagická horečka - úmrtí

10.9.2020

Další případ Krymsko-Konžské hemorrhagické horečky (CCHF) zaznamenalo v letošním roce Španělsko. 13.8. zemřel pacient ve městě Salamanca, západně od Madridu. První případ (bez úmrtí) byl zaznamenán v květnu tamtéž.
První klíšťata, infikovaná virem CCHF byla ve Španělsku zaznamenána už v roce 2010. První domácí případ CCHF byl pak hlášen v roce 2016 v provincii Ávila.
CCHF se vyskytuje v Africe, Asii, na Středním Východě, ve východní a v jihozápadní Evropě. Nejčastěji ji přenáší klíšťat rodu Hyalomma. Jejich výskyt je vázán na teplejší podnebí. Ve střední a severní Evropě se proto nevyskytují.
Onemocnění se také může přenášet krví a dalšími tělesnými tekutinami nakažených zvířat a lidí. Nejčasěji postiženými tak bývají zemědělci, pracující v živočišné výrobě, veterináři a také zdravotničtí pracovníci. Při ošetřování nemocného s CCHF je potřeba dodržovat zvýšený standard osobní ochrany personálu (BSL 3 - 4).
Inkubační doba je 1 - 3 dny, maximálně 9 dní. Při nákaze krví a tělesnými tekutinami je delší. Obvykle 5 až 6 dní s maximem 13 dní.
Projevy onemocnění zahrnují horečku, bolesti kloubů a svalů, zvláště v zádech, bolesti hlavy, zvýšenou citlivost na světlo. Nevolnost, zvracení, průjem, bolesti břicha, bolesti v krku. Prudké výkyvy nálad, zmatenost. Po dvou až čtyřech dnech upadá nemocný do letargie a je zvýšeně spavý. Pacient mívá zrychlený puls a zvětšené uzliny. Na kůži a sliznicích jsou patrné drobné krvácivé projevy - petechie. V dalším stadiu nastává porucha srážlivosti krve, doprovázená vnitřním krvácením, selhávají ledviny, plíce a další orgány. Smrt nastává v 10 - 40%.
Očkování proti CCHF není dostupné. Na místě je používání nespecifické ochrany proti klíšťatům, zejména repelentů.

Zdroj: Crimean-Congo Haemorrhagic Fever Cases in Spain. Travel Health Pro, 01Sep2020.

 

MUDr. Pavel Slezák, 10.9.2020, 14:45